Izrael fegyverkezését a majdani kivonulással indokolja
A repülőpark fejlesztése mellett napirenden van a "Hec", vagyis "Nyíl" névre keresztelt rakétaelhárító rendszer modernebb változatának a létrehozása is, bár július közepén ezen a téren szégyenteljes kudarc született. Izrael a Pentagonnal együtt fejleszti a rendszert, amelyet a Csendes-óceán fölött közös kísérleten próbáltak volna ki egy valóságos Scud lelövésével. A rendszer a valós terepen csődöt mondott. Nagyobb reményekkel kecsegtetett a "Vaskupola" nevű rövid távú rakéták ellen készülő elhárító rendszer kipróbálása, amely sikeresen lőtt szét a levegőben a Hamasz és a Hezbollah rakétáihoz hasonló rakétákat. Ezt a rendszert elsősorban az északi határra tervezik a Dél-Libanonban fegyverkező Hezbollah ellensúlyozására, valamint a Gázai övezet határvidékére, a környező települések védelmére a barkácsolt vagy iráni gyártmányú rakétáktól. A Vaskupola rendkívül drága, ennek a rövid távú rakétaelhárító rendszernek a megalkotása s üzemeltetése sem lesz olcsó. Egy ellenrakéta kilövése 30-40 ezer dollárba kerül, viszont elvileg csak akkor indítják el, ha a röppálya alapján lakott területen landolna az ellenséges lövedék. A költségeket utólag csökkenthetné, ha sikerülne külföldre eladni a rendszert. A fejlesztés gyorsítására a Rafael nevű állami fegyvercég a rabbiktól kért külön engedélyt a szombati munkához, hetente hét napon át, napi 24 órában dolgoznak a mérnökök az ügyön, mert már jövőre szeretnék hadrendbe állítani a Vaskupolát. Sürget az idő, mert mint Ehud Barak védelmi miniszter nyilatkozta, csak akkor lesz lehetséges bármiféle kivonulás Ciszjordániából, ha a katonák képesek megvédeni az új határ nyomán rakétatámadásnak kitett izraeli településeket. És a gázai tapasztalatok alapján, mint Benjamin Netanjahu miniszterelnök számos alkalommal nyilatkozta Jeruzsálemben reális lehetőségnek tekintik a Hamasz jövőbeli ciszjordániai győzelmét, s az onnan fenyegető Kasszamok megjelenését.
Kilakoltattak két arab családot saját otthonukból Kelet-Jeruzsálemben, a Sejk Dzsarráh negyedben vasárnap reggel, miután az izraeli legfelsőbb bíróság elutasította az érintett arab családok fellebbezését. Ennek nyomán izraeli családok költözhetnek a kiürített területre.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország július közepén élesen bírálta azt az újabb építési tervet, amelynek eredményeként mintegy húsz lakást húznak fel a még többségében arabok által lakott Kelet-Jeruzsálemben. A projektet Irving Moskowitz amerikai zsidó milliomos finanszírozza. Moskowitz régóta pénzel zsidó telepesszervezeteket Kelet-Jeruzsálem "judaizálására", azaz a zsidó lakosság számának erőteljes növelésére.
Sejk Dzsarráh Kelet-Jeruzsálem egyik legelőkelőbb negyede, számos ország - Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Svédország - konzulátusának ad otthont a kertekkel övezett villáiban. (MTI)