Ki robbantotta fel Falconét és Borsellinót?
A palermói via D'Amelio utcai lakótelepen áll a Borsellino és testőrei emlékét őrző márványtábla. Tanárok hozzák ide diákjaikat, hogy tudják, mi történt '92 júliusában. A maffiapereket elindító, a Cosa Nostra és a politika összefonódását vizsgáló bíró megnyomta a kaputelefont, és a közeli Fiat 126-ban 100 kiló tritol robbant fel.
"Az autót én szereztem a merénylethez" - vallotta Gaspare Spatuzza (maffiózó nevén a Kopasz). Ő nem a Riina vezette Corleone, hanem a Bagaria-klán gyilkosa, aki életfogytiglani börtönbüntetésében információkat ad a hatóságoknak a Borsellino-merényletről, mivel a Fiatért eddig más ült. "Ártatlanokat tartóztattak le" - állította a '96-ban megbilincselt százszoros gyilkos, Giovanni Brusca (a Disznó), aki a történelemkönyvek szerint Riina parancsára nyomta meg a gombot a palermói autósztrádán, Capacinál, ahol - Borsellino előtt 57 nappal - Giovanni Falcone ügyész, felesége és kísérete robbant fel. Riinát '93 januárjában tartóztatták le, rejtekhelyét a rendőrség ellenőrizetlenül hagyta, az itt talált maffiapapírok hivatalosan eltűntek. Borsellino fivére kezdettől fogva azt állította: testvére állami gyilkosság áldozata.
Nem meglepetés Itáliában, hogy a Falcone-Borsellino-merényletek háttere még tisztázásra vár: a via D'Amelio roncsairól eltűnt Borsellino aktatáskája, noteszával együtt. A helyszíni fotókon látni: a táskát a titkosszolgálat embere vitte el.
Borsellino túl közel jutott a Kupola és a politika viszonyához. A maffia végrehajtotta az ítéletet, vagy a Cosa Nostra így válaszolt az államnak a maffiózók börtönkörülményeinek '92-es szigorításáért? Az első verzióban hisz Sergio Lari, Caltanisetta államügyésze, aki csütörtökön bejelentette: újra bíróság elé viszi a Borsellino-gyilkosságot, a vádlottak padján a titkosszolgálattal.
"Semmi közöm a merényletekhez" - szólalt meg most Riina, "a megbízókat nem a maffia, az állami maffiózók körében kell keresni". Megjelent az ügyészségen Massimo Ciancimino is, a volt palermói polgármester Don Vitó fia. Ő volt az első, akiről bizonyítani tudták, hogy a Giulio Andreotti vezette kereszténydemokrata kormánypártnak (DC) és a Cosa Nostrának is tagja volt. Massimo átadta elhunyt apja "kincsét" az ügyészeknek: azonnal titkosított dokumentumokat, csekkeket, hangfelvételeket a maffia és az állam kapcsolatáról. Ciancimino széfjéből a szálak a '93-as Tiszta Kezek évében a vállalkozóból politikussá lett Silvio Berlusconi és a maffia pénzét tisztára mosó vatikáni bank, az Ior felé vezetnek.