Harcok Nigériában

Elbarikádozták magukat az iszlamista lázadók az észak-nigériai Maiduguriban tegnap, és válogatás nélkül mindenkire lőttek, aki állásaikhoz közelített. A BBC helyszíni tudósítója szerint folyamatosan érkeztek a katonák és a fegyveres járművek a városba, támadtak a lázadókra, a civilek pedig elmenekültek a környékről.

A 150 milliós afrikai ország északi államaiban vasárnap kezdődtek az összecsapások, miután a rendőrség őrizetbe vette az iszlám törvénykezés bevezetését követelő szélsőséges csoport néhány tagját. A Boko Haram nevű szervezet tagjai ekkor késekkel, mérgezett nyilakkal, gépfegyverekkel és kézigránátokkal támadták meg a rendőröket és a rendőrőrsöket. Az összecsapások három másik északi államra is átterjedtek. A híradások szerint a harcoknak 100-150 halálos áldozata van, nigériai sajtóhírek szerint azonban akár 300 is lehet ez a szám. A rendőrség körülbelül száz lázadót őrizetbe vett, és éjszakai kijárási tilalommal és barikádokkal próbálta megfékezni az erőszakot. Ennek ellenére még kedd hajnalban is fegyverek hangját lehetett hallani a városban.

Iszlám szélsőségesek gyújtották fel a börtönt Maiduguriban

Nigéria lakosságának körülbelül fele muzulmán, fele pedig keresztény vallású. Az északi államokban az iszlám a domináns, itt kilenc évvel ezelőtt tizenkét államban be is vezették az iszlám törvénykezés, a saria egy kevésbé szigorú formáját. A hét végén négy ilyen államban robbant ki erőszak, ahol szélsőségesek a nyugatias oktatás ellen léptek fel, és azt követelték, hogy terjesszék ki a sariát az egész országra.

A Boko Haram szervezet nevének jelentése: "tilos az oktatás". Vezetője egy muzulmán prédikátor, Mohammed Juszuf, aki szerint a nyugati oktatás megrontja a fiatalságot. A BBC szerint a titokzatos vezető a harmincas évei közepén jár, hatalmas vagyona van, jól beszél angolul, luxusautókkal jár, egyetemet végzett, és világias műveltségű. Egy interjúban azonban úgy nyilatkozott: a szervezet tagad minden olyan tudományos tételt, amely az iszlám tanításaival ellentétes. Az esőt például Allah ajándékának tartják, nem pedig természeti jelenségnek.

A 2004-ben feltűnt csoport másik elnevezése: "nigériai tálibok", céljuk ugyanis az afganisztáni tálibokéhoz hasonló rendszer kiépítése. Elemzők szerint azonban az afrikai csoportnak nincs kapcsolata az al-Kaidával, és nincs köze a Nigéria déli, olajban gazdag területein végrehajtott merényletekhez sem. Szakértők nem tudták megmondani, a titokzatos csoport valódi veszélyt jelent-e, vagy csupán egy elszigetelődött szélsőséges banda, és azzal sincsenek tisztában, mekkora a támogatottsága.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.