A spanyol királyt is kifütyülhetik

I. János Károly spanyol király és felesége, Zsófia a felvételek tanúsága szerint rezzenéstelen arccal tűrte, amikor a tömeg kifütyülte őket a spanyol focikupa valenciai döntője előtt. Pedig az uralkodói pár általában nem ilyen fogadtatáshoz szokott: sokáig a király volt a spanyol demokratikus átmenet egyik hőse, aki megakadályozta, hogy néhány évvel a rendszerváltás után puccsita katonák vegyék át az uralmat az országban. Később azért méltatták, mert soha nem szólt bele a politikába, ám a tőle telhető módon próbálta az ország nemzetközi (gazdasági) kapcsolatait ápolni, az esetleges konfliktusokat elsimítani.

Búcsúcsók vitorlázás előtt

Azóta azonban sok víz lefolyt a spanyol Ebrón is. A király személye ma már nemcsak a hagyományos anarchista tábor, hanem a baszkok és a katalánok egy részének a szemében is szálka, lévén a spanyol himnusz és zászló mellett ő testesíti meg az ország egységét - amiből ők, köszönik, nem kérnek. Az utóbbi időben egyre hevesebb vita a spanyol egység és a katalán, illetve baszk függetlenségi törekvések hívei között most a bíróságon kötött ki: történt ugyanis, hogy a fent említett májusi focimeccs után a Spanyol Nemzet Védelmére Alapítvány, a Denaes (vagyis nem a királyi vagy az udvar) az ügyészséghez fordult és panasszal élt a füttykoncert miatt. A beadványt azzal indokolták, hogy a füttykoncert illetve a miheztartás végett kifeszített transzparensek (Viszlát, Spanyolország) gyűlöletkeltésre alkalmasak a társadalom bizonyos csoportjai (vagyis a spanyolok) ellen, ami egytől három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Emellett kimeríti a felségsértés fogalmát (amelynek büntetési tétele hat hónaptól két évig terjedő börtön) és a spanyol nemzet megsértését is (fütty a spanyol himnusz alatt, héttől tizenkét hónap a rács mögött). A füttykoncert ugyanis nem heveskedő fiatalemberek spontán akciója volt, hanem a katalán Catalunya Accio és a baszk Esait függetlenségért küzdő szervezetek happeningje: a pártok aktivistái már hetekkel korábban tiltakozásra buzdítottak az interneten, és a meccs előtt a bejáratnál vagy ötezer sípot osztottak szét a szurkolók között. Így aztán aki akart, akár a hecc kedvéért is fütyülhetett...

A Denaes keresetét azonban az illetékes bíró éppen ezen a héten utasította el: a füttykoncert önmagában nem törvénysértés, állapította meg, a szurkolók csupán a szabad véleménynyilvánítás jogával éltek. Amit tettek, az nem veszélyezteti sem a monarchiát, sem az ország egységét. A spanyol politikai pártok többsége egyébként még a meccs után elítélte a fütyülést, bár a baszk PNV szenátora, Inaki Anasagasti azért hozzáfűzte: a népek azért fütyültek, mert most szabad. Bezzeg a Franco tiszteletére rendezett Generalissszimus Kupa meccsein ilyen nem fordulhatott elő. Lám, mennyit változott Spanyolország - sugallta a baszk függetlenségpárti politikus.

A szabadság fontosságát mások sem vitatják. Csak az a kérdés, hogy ha hasonló esetben a baszk vagy katalán nemzeti jelképet, uralkodó híján mondjuk a zászlót vagy egy vezető politikust érne hasonló inzultus (csupán nemzeti hovatartozása miatt, mondjuk spanyolok részéről), akkor vajon hasonlóan toleráns fogadtatásra találna-e? A furcsa polémia első áldozatát egyébként a sajtó soraiból szedte: a meccset élőben közvetítő spanyol állami televízió "lányos zavarában" lekeverte az adást, majd kivágta a fütyülős részeket a meccsközvetítésből, megelőzve ezzel, hogy a felségsértés vádját vonja a fejére. Az adó műsorigazgatója másnap repült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.