Újabb fejezet a Hamasz és a Fatah harcában
A Hamasz és a Fatah között kibékíthetetlen ellentét feszül, ami azzal fenyeget, hogy a palesztin állam kettészakad, még mielőtt megszületne. Rendszeresen egymást vádolják tagjaik bebörtönzésével, vezetőik elleni merényletek kitervelésével, puccsok szervezésével. A két mozgalom képviselői július elején újabb tárgyalást tartottak Kairóban, de egy nap alatt kiderült: most sem tudnak megegyezni a lényegi kérdésekben. Például az Abbasz vezette palesztin hatóság szeretne visszatérni a Gázai övezetbe - fegyvereseivel -, elsősorban azért, hogy ellenőrizni tudják az egyiptomi határt, amely így végre megnyílhatna a gazdasági embargó alatt sínylődő Gázai övezetnél. A Hamasz azonban attól tart, a fegyveresek valódi célja a szélsőséges mozgalom megdöntése. Másrészt meg kéne egyezni a január végén esedékes palesztin parlamenti és elnökválasztásra vonatkozó jogszabályban. Erre feltehetően az utolsó esély augusztus végén nyílik, amikor utoljára, hetedszerre ismét összeül a Fatah és a Hamasz.
Azért várnak vele ilyen sokat, mert augusztus elején húsz év után először tart a Fatah kongresszust. Majdnem négy évvel a palesztin parlamenti választásokon a Hamasszal szemben elszenvedett megalázó vereség után úgy tűnik, a Fatah vezetése belátta, önmaga megreformálására csak a kongresszus útján van esély. Azonban az újraválasztásban bízó vezetés nyílván nem akar egy Hamasszal kötött kompromisszummal érkezni a betlehemi eseményre.
- A Fatahnak új vezetésre van szüksége. Ha a reformot komolyan veszik, még van esély a hitelesség helyreállítására - mondta nemrég lapunknak Sari Nusseibeh. A palesztin politikus-filozófus úgy véli, a Fatahnak még egy utolsó esélye lehet arra, hogy valódi békemegállapodást hozzon tető alá Izraellel, és valójában ez lenne a legjobb "kampányaduja" a Hamasszal szemben.
Azonban már a kongresszus előkészületei sem mentesek a botrányoktól. Egyrészt kérdés, hogy a Hamasz "elengedi-e" a Gázában élő fatahosokat Betlehembe. Másrészt Faruk Kadumi, a Fatah egyik, Tunéziában élő alapítója nemrég azzal vádolta meg Abbaszt és Dahlant, hogy együttműködtek Izraellel és az Egyesült Államokkal Jasszer Arafat egykori Fatah-vezető meggyilkolásában. Az Abbaszhoz hű Fatah-vezetők szerint Kadumi "hisztérikus és beteg".
Az izraeli kormány eltávolítja az arab diákok tankönyveiből azokat az utalásokat, amelyek katasztrófának (arab szóval nakba) nevezik a zsidó állam 1948-ban történt létrehozását - közölte szerdán az oktatási miniszter. Juli Tamir akkori oktatási, kulturális és sportminiszter heves viták közepette 2007-ben engedélyezte, hogy bekerüljön a tankönyvbe a nakba kifejezés.