A telepek kérdésén méri össze erejét Washington és Jeruzsálem
Mindenesetre Begin érvelése jól összefoglalja a jelenlegi izraeli vezetés politikáját, és érzékelteti azt, miért olyan fontos, hogy Barack Obama amerikai elnök ezen az oly érzékeny ponton kezdett el nyomást gyakorolni az izraeli vezetésre. Igaz, ez egy hosszú menet lesz. - Arra kérjük a barátainkat, ne igyekezzenek ott nyomást gyakorolni ránk, ahol Izrael nem engedhet - üzente félreérthetetlenül Begin.
Az izraeli társadalom megosztottnak tűnik a kérdésben. A Konrad Adenauer Alapítvány nemrég készített felmérése szerint a lakosság 42 százaléka támogatja a telepek bővítését, 41 százalék azonban csak akkor, ha ez nem jelent konfrontációt az Egyesült Államokkal. A lakosság 17 százaléka azonban ez esetben is támogatja a telepek bővítését. 57 százalék viszont támogatja az Izrael által (is) törvénytelennek ítélt telepek felszámolását, amire a Haarec jelentése szerint van esély. A napilap szerint az izraeli kormány egy nap alatt akar felszámolni 23 illegális telepet - az izraeli hadsereg tagadta a terveket.
Az izraeli vezetés a telepek ügyében arra is hivatkozik, hogy a Bush-adminisztrációval már volt egy megállapodásuk, miszerint a jelenlegi "építkezési vonalakon belül" folytatódhat a telepek bővítése. Hillary Clinton külügyminiszter szerint nem volt, és nincs is ilyen megállapodás. Ezen lehet vitatkozni, de a kérdés alapvetően politikai - erőpróba Washington és Jeruzsálem között. Az izraeli kabinetet jórészt a telepek és a telepesek támogatása tartja egybe. Utóbbiak közül sokaknak Izrael földje fontosabb, mint Izrael állama. De feltehetően ők is tudják, hogy a végjátékban a telepek nagyrészétől meg kell válni. A végjáték az elmúlt évtizedben persze alapjaiban kérdőjeleződött meg.