Amerika atomerőművet épít Indiában
Az amerikaiak atomerőművet építhetnek Gudzsarat és Andhra Pradesh indiai államokban. Nagy összegű szerződésekben reménykedhetnek az USA hadiipari cégei is, így a Lockheed Martin és a Boeing is. Ez lehet az első hozadéka annak a kétoldalú megállapodásnak, amelyet újdelhi látogatásán kötött vendéglátóival Hillary Clinton külügyminiszter. Az egyezmény tartalmazza a szokásos kitételt a technológiatranszfer kiküszöbölésére, azaz az amerikaiak nyomon követhetik, hogy India nem adja el más államoknak a technológiát, és végfelhasználó marad. Ennek Újdelhi szoros orosz kapcsolatait tekintve külön jelentősége van.
India térségbeli nagy riválisa, Pakisztán hasonló megállapodást szeretett volna aláírni, ám Washingtonban ezt elutasították. Ez a pakisztániakat Kína mellé állíthatja - érvelnek egyesek. Az amerikai-indiai egyezménynek ugyanakkor - néhány, jellemzően helyből atomellenes ország ellenkezése mellett, és komoly viták után - zöld utat adott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is.
Az amerikai-indiai kapcsolatok mostani felértékelődésének jelentőségét nehéz lenne túlbecsülni. A hidegháborús szereposztásban az USA dél-ázsiai partnere Pakisztán volt. A The Washington Post azt írja: most annak a nyitásnak a gyümölcse érett be, amely Bill Clinton elnöksége idején kezdődött. Indiai egyetemisták előtt elmondott beszédében Hillary Clinton most azt mondta: "valós elkötelezettséget" lát Pakisztán részéről a terrortámadások megfékezésére. A két szomszéd hagyományosan ellenséget lát egymásban, és viszonyukban a mumbai terrortámadás újabb feszültséget keltett.
A kedden már Thaiföldre továbbutazott amerikai külügyminiszter Bangkokban aggodalmát fejezte ki az Észak-Korea és Mianmar katonai együttműködését valószínűsítő jelentések nyomán. Elmondta: az együttműködés destabilizálhatja a térséget. Nemrég előkerült felvételek szerint a burmai főváros mellett észak-koreai részvétellel hatalmas alagutakat építettek, és a hatályos ENSZ-embargó nyomán nemrég a mianmari vezetésre gyakorolt nyomás eredményeképpen tért vissza a KNDK-ba egy (fegyver szállítására alkalmas) észak-koreai hajó. Igaz, amerikaiak sem állítják, hogy célországa biztosan Burma lett volna. Hétfőn Clinton és szóvivője is világossá tette, hogy az USA nem érzi magát fenyegetve Észak-Korea részéről, de regionális jelentőséget tulajdonít az atomrobbantást végrehajtó, ballisztikus rakétákat indító állam viselkedésének. A külügyminiszter - "anyaként is szólva" - rakoncátlan, a figyelmet felkelteni igyekvő gyerekhez hasonlította Kim Dzsong Il rezsimjét.