Netanjahu nem állítja le az építkezést
A vita kiélezheti a zsidó telepek építése miatt amúgy is feszült amerikai-izraeli kapcsolatot. A zsidó telepekről folytatott vita részeként Washington jelentős mértékben lefaragná az Izrael javára vállalt hitelgaranciákat - értesült tegnap egy izraeli gazdasági napilap. A Calcalist úgy tudja, hogy az amerikai kormány egymilliárd dollárral akarja csökkenteni az Izraelnek 2011-ig kilátásba helyezett pénzügyi kezességvállalás mértékét.
A zsidó állam szerint egyébként a kelet-jeruzsálemi zsidó negyedek nem is tekinthetők telepeknek - hiába vannak az 1949-es tűzszüneti zónán, a "zöld vonalon" túl. A most szóba került jeruzsálemi épületet 1985-ben egy amerikai milliomos, Irving Moskowitz vette meg.
A jeruzsálemi önkormányzat nemrég húsz lakás és többszintes parkoló építésére adott engedélyt itt. Az épület korábban a jeruzsálemi mufti, vallási jogtudós korábbi háza volt. A milliomos a kormánytól vette az épületet, amely a "távolléti törvényre" hivatkozva vonta magához a területet (a palesztin menekültek által kifogásolt törvény szerint a tulajdonos által hét évig nem lakott épület az államra száll).
A nyolcvanéves üzletember több építkezést is finanszírozott már Kelet-Jeruzsálemben. A mostani vitatott háztól nem messze áll leghírhedtebb ingatlanja: a Rasz al-Amud arab negyedben épülő Maaleh Hezeitim épületegyüttes, amelynek első, 51 lakásába már pár éve be is költöztek. Most újabb 60 lakás építéséről van szó az Olajfák hegyének tövében. A jeruzsálemi építkezéseket figyelők szerint, ha itt létrejön a zsidó negyed, akkor az az óvárost tulajdonképpen teljesen elszakítja a jövőbeli palesztin állam többi részétől.