Népszavazást javasol Khatemi volt iráni elnök

Népszavazást javasolt Mohammed Khatemi volt iráni elnök Mahmud Ahmadinezsad államfő újraválasztásának legitimitásáról. Szerinte a jelenlegi válságból csak a népszavazás jelent kiutat. Ha a referendumon a többség egyetért Ahmadinezsad újjáválasztásával, az ellenzék feladná az ellenállást - mondta Khatemi, aki indulni kívánt a június 12-i elnökválasztáson, de végül visszalépett Mir Hoszein Muszavi javára.

Referendumot egyedül Ali Hamenei legfőbb vezető rendelhet el, aki viszont korábban már közölte: a választások tiszták voltak, csalás nem történt, a győztes Ahmadinezsad. Sőt, tegnap figyelmeztette az "eliteket": ne szítsanak bizonytalanságot, legyenek óvatosak állásfoglalásaiban, mert bármit mondanak, azt a nyugati ellenségek kihasználják, és "nincs annál nagyobb bűn, mint ártani az ország biztonságának".

Khatemi szerint - aki a hét végén politikai foglyok hozzátartozóival találkozott - a népszavazás lenne az egyetlen módja annak, hogy visszaálljon a nép bizalma a politikai rendszerben. Erre utalt a pénteki nagyimán Akbar Hasemi Rafszandzsani ajatollah, korábbi elnök is. A Muszavit támogató ajatollah a hét végén Mesed szent városába utazott, hogy a papság egy részét a reformer erők mellé állítsa.

A reformer elnökjelölt, Muszavi tegnap figyelmeztetett: attól, mert a kormány letartóztatja a reformpárti irániakat, az elnökválasztás legitimitásáról szóló vita nem szűnik meg. Az elnökválasztás után több százezer iráni tüntetett Teheránban és a nagyobb városokban a feltételezett csalás miatt. A rendfenntartó erők több száz ember gyűjtöttek be, s legalább 20 ember megöltek.

Százezer dolláros óvadék ellenében tegnap egyébként kiengedték azt az iráni politikai elemzőt, aki a brit követségen dolgozik, de továbbra is a nemzetbiztonság veszélyeztetésével vádolják. Hosszein Rasszam egyike volt annak a kilenc, a brit követségen dolgozó iráninak, akiket a tüntetések alatt letartóztattak. Rasszam és társainak letartóztatása komoly diplomáciai összetűzést robbantott ki London, Brüsszel és Teherán között.

Mindeközben Ahmadinezsadot saját táborából is támadás érte. Tagadta ugyanis tegnap az iráni elnök frissen kinevezett első helyettese, hogy lemondott volna. A pénteken kinevezett Eszfandiar Rahim Masaje lemondásáról vasárnap adott hírt a Press TV. Az érintett azonban honlapján hétfőn cáfolta az értesülést. Iránban 12 alelnök van, de az első helyettes a legfontosabb, mert ő vezeti a kabinet üléseit az elnök távollétében.

Masaje lánya az iráni elnök fiának a felesége. Kinevezését a konzervatív körök nyíltan és élesen bírálták. Az alelnök tavaly vitát kavart azzal a kijelentésével, hogy Irán az egész világnak, még az izraelieknek is barátja. Kijelentését Ali Hamenei, Irán legfőbb vezetője is elítélte, de később megvédte az alelnököt a szűnni nem akaró támadásoktól.

Mohammed Khatemi
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.