Belgrád és Pristina közvetítők útján tárgyal
Ha igaz a mértékadó, megbízható értesüléseiről ismert lap információja, akkor áttörésről van szó, mert eddig a szerb és a koszovói kormány között semmilyen hivatalos érintkezés sem volt - írja az MTI. A meg nem erősített hírt nagy szenzációnak azért nem lehet nevezni, egyelőre Belgrád sem hangos a pristinai cikktől és cáfolatoktól. Ha vannak is tárgyalások, azok nem mindkét fél jelenlétében, közvetítőkön keresztül folynak. Az EULEX feladata éppen az, hogy a Koszovóban élő albánokat és az ottmaradt szerbeket együttműködésre bírja legalább a bűnüldözés és igazságszolgáltatás területén. A napokban is arra törekedtek a misszió illetékesei, hogy az egyoldalú elszakadás után megostromolt és azóta munkáját szüneteltető mitrovicai bíróságra térjenek vissza a szerb és albán bírók, ügyészek.
Több európai diplomata is évek óta azt javasolja, hogy Belgrád és Pristina között az NSZK és NDK tárgyalásait alapul véve próbálják megtörni a jeget. A történelmi példa azt mutatja: képes két állam találkozók során keresztül úgy eredményeket elérni, hogy közben nem ismerik el egymás államiságát. (Viszont a két Németország legalább egyetértett a másik elutasításában.)
Ahogy a német-német tárgyalásokon, úgy ebben az esetben is a gyakorlati kérdések állnának a középpontban mint a menekültek visszatérése vagy a csempészet elleni küzdelem. Utóbbi a koszovói szerbek körében hatalmas félelmeket ébreszt. Az EULEX a feketekereskedelem visszaszorítása érdekében regisztrálni kezdte a koszovói-szerb (Belgrád szerint "adminisztrációs") határon átvitt árukat. Mitrovicában most attól rettegnek, ez a szabad áruszállításuk megakasztásának első lépése lehet. Márpedig az északon élő szerbek továbbra is mindent az anyaországból szereznek be az élelmiszerektől a gyógyszereken át az energiahordozókig.