Folytatólagos tűzszünet az olasz belpolitikában

Az olaszok megérdemlik Berlusconit - vélte az író-professzor Umberto Eco.

Még az újságírósztrájkot (és az ezt kiváltó sajtótörvény parlamenti megvitatását) is őszre halasztották a l'aquilai G8-csúcsra meghirdetett béke fenntartására, miután Giorgio Napolitano mértéktartást szorgalmazott a miniszterelnök Silvio Berlusconi nőügyei miatt május óta lángoló belpolitikai küzdelemben. Napolitano példát mutatott: aláírta a kormány újabb közbiztonsági csomagját különlevélben hangoztatva fenntartásait az illegális bevándorlás bűncselekménnyé nyilvánításáról és a polgárőrségek törvényes rendfenntartó erővé való előléptetéséről.

Hiába a forró nyár, a Berlusconi vezette jobbközép tengerparti nyaralás helyett a parlamentben gyártja a törvényeket. Ezért mentette fel magát az államfői felhívás alól a Di Pietro vezette Értékek Olaszországa (Idv), ellenzéki kötelességnek nevezve az igazságügyi reformmal és a külföldre menekített vagyonok adókedvezményes hazahozatalának megszavazásával szembeni tiltakozást. A Tiszta Kezek ügyészségi vizsgálatsorozat óta Berlusconi első számú ellenségeként fellépő Di Pietro engedetlenségét az államfő céltalan Berlusconi-ellenességnek tartja. Az Idv viszont éppen ezzel duplázta meg voksait (8 százalék) a nem régi EP-választásokon.

Miközben az ország a G8 olasz sikerén ujjongott, amely a külföldi sajtó szerint is újból playboyból államférfivá léptette elő Berlusconit, Di Pietro egész oldalas fizetett felhívást jelentetett meg a Herald Tribune-ban és a The Guardianban a veszélyben forgó itáliai demokráciáért. A saját magának megszavaztatott immunitás nélkül Berlusconit elítélték volna az angol ügyvéd David Mills (600 ezer dolláros) megvesztegetéséért, ő viszont a legfelsőbb bíróság elnökével vacsorázik - sorolta Di Pietro.

Berlusconi a maga részéről már a G8 előtt bejelentette: stílust vált. Ötödik unokája megszületését ünneplő nagypapaként úgy döntött, a Noemikról és Patriziákról elhíresült római rezidenciájáról a kormánypalotába költözik.

A szintén a nudista volt cseh miniszterelnökről és a félmeztelen lányokról készült paparazzifotókról ismert szardíniai Villa Certosa helyett a földrengés sújtotta L'Aquilában tölti augusztusi szabadságát; és "egy időre eltűnök, hogy ősztől megújulva folytassam munkám. Támogatottságom még a nem kormányfelmérések szerint is 64 százalék, az egyiptomi Hoszni Mubaraknál is népszerűbb vagyok!" - mondta.

Hacsak a nápolyi Noemi 18. születésnapi bulija és a kormányfőhöz Bariból éjszakázni járó Patrizia után nem bukkan fel újabb "barátnő", a G8 előtti ellenzéki vélemények szerint bukásra álló Berlusconit egyelőre nem fenyegeti a nyugdíjazás veszélye.

Umberto Eco író-professzor szerint nem Berlusconival van a baj. "Olaszország problémája nem Silvio Berlusconi: történelmünk (Catilinától kezdve) tele van karizmatikus kalandorokkal, felesleges őt okolni ezért, hiszen a maga módján saját mesterségét űzi. Ha az olasz társadalom ezt megengedi neki... Az olasz nemzetet a táncosnőcskék sem zavarják, hiszen nem új keletű, hogy az olaszok, és általában a jó keresztények kurvákhoz járnak, pedig a plébános tiltja" - írta a baloldali l'Espressóban Umberto Eco, aki szerint csak az erős demokráciában nincsen szükség a sajtó és a haza védelmére, hiszen ott senki sem támadja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.