Büntetéstől és nyomortól tartanak
Miután a pakisztáni hadsereg tálibellenes offenzívája miatt két hónapot töltöttek a túlzsúfolt táborokban a forró nap alatt, a menekültek elkezdtek hazatérni az ország nyugati, Malakand régiójába (Csitrál, Dir, Szvat és Malakand kerületekbe). Az iszlámábádi kormány szerint a hazatelepítés két héten belül befejeződik.
A menekültek alig várják a hazatérést, ugyanakkor félnek is. Attól tartanak, hogy a pakisztáni hadsereg április végén indított akciójának nem sikerült igazi kárt tennie a Maulana Fazlullah által vezetett tálib fegyveres csoportban. A fegyveresek vezetése továbbra is biztonságos helyen bujkál. Maulvi Omer, a pakisztáni talibán (TTP) szóvivője szerint "a fegyveresek üdvözlik a kormány hazatelepítésről szóló döntését, de hangsúlyozzák, hogy a kormány okozta a civileket ért szenvedést, hiszen azok a bombázások, és nem a táliboktól való félelem miatt menekültek el".
A menekültek között az a szóbeszéd is gerjeszti a félelmet, hogy a talibán megbünteti azokat, akik elfogadták a kormány pénzügyi segítségét. Ahmed Sah, a szvati Kabal városból menekült el, jelenleg egy mardani iskolában lakik. - A házamat lerombolta a bombázás, nincs hol laknom. Mihez kezdjek, ha vissza kell térnem a falumba? - kérdezi. A szintén szvati Szadik Husszaid állatait veszítette el. - Három tehenem és öt kecském volt. Az offenzíva kezdetekor Mardanba menekültem, valaki ott mesélte, hogy a tálibok megették az állataimat. Ezért ki fog fizetni? - kérdezi. A Szvat-völgyben élők mezőgazdaságból, gyümölcstermesztésből élnek. A harcok miatt nem gyűjthették be a terményeket. A kormány ígérete szerint 25 ezer pakisztáni rúpiát (200 eurót) ad egy-egy családnak, és egy hónapra elegendő élelmiszersegélyt. A Samozai térségből származó Zakir azt mondja: "a kormány egy hónapra ad élelmet, de hat hónap múlva lesz az első aratás, addig miből éljünk?"
Az oktatás a másik kulcskérdés. Számos iskolát leromboltak a tálibok, több tanintézményben a pakisztáni hadsereg egységei húzzák meg magukat. A kilencéves Szaad Ahmed, aki jelenleg Mardanban él, azt mondja: "Nem megyek iskolába! Ha megtámadják, ki ment majd meg engem?" Zaiuddin Juszafzai szerint az oktatási infrastruktúra alapjaiban bomlott szét: "Legalább tíz év kell, mire minden helyreáll".
A talibánellenes és a tálibokat támogató törzsek rivalizálása megmaradt. A szvati Idrisz Khan is haza készül, mint mondja, fegyveres csoportot alakít és elűzik a tálibok maradékát. "Ártatlanokat öltek meg, raboltak. Itt az idő, hogy bosszút álljunk! - mondja.
Ha a helyzet ilyen feszült és bizonytalan marad, a többi pakisztáni tartományban - Szindben és Pundzsábban - letelepedett menekültek aligha akarnak majd visszatérni a Szvat-völgybe. Mindeközben a szindiek és a pundzsábok egyre inkább terhesnek érzik a menekültek jelenlétét. Minél tovább megoldatlan a helyzetük, annál erőteljesebb lesz az etnikai feszültség ebben a két tartományban is.