Tusványos: a hatalom nélküliek hatalma
Németh szerint a Bálványos és a Tusnádfürdő összevonásából származó nevén Tusványosnak nevezett táborban születtek meg azok a politikai elképzelések, amelyek aztán a határokon átívelő nemzetegyesítés gondolatában, a Magyar Állandó Értekezlet vagy a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács létrehozásában nyertek gyakorlati kifejezést. Egyben a tábor nagy mértékben járult hozzá az emberek közti kapcsolatok építésében és erősítésében, mind magyar-magyar, mind pedig magyar-román viszonylatban. Így Tusnádfürdő a Fidesz 1998-as hatalomra jutását követően számtalan miniszteri találkozó színhelyévé avanzsált.
A 20. tábor hőségriadó közepette zajlik, Németh szerint azonban "politikai hőségriadóra" is lehetőséget nyújt, a kiábrándulás, a beletörődés ellen. Václav Havelt idézve, "a hatalom nélküliek hatalmáról" beszélve, és a magyarországi belpolitikai helyzetre utalva, a politikus kijelentette: "Úgy vélem, az elkövetkezendő egy évben szükség lesz arra, hogy fölébredjünk, hogy józanul, elkötelezetten és feltöltődötten legyünk képesek az előttünk álló kihívásokkal szembesülni."
A tábornyitón levetítették a Tusványos történetét összefoglaló filmet, s bemutatták a Pro Minoritate folyóirat ez alkalomra készült számát, amely "a bálványosi folyamat" húsz évére pillant vissza. Ugyanakkor bejelentették, hogy körvonalazódik a Tusványos Intézet létrehozásának gondolata.
Mint minden évben - a tervek szerint szombaton - Orbán Viktor tart előadást a táborozóknak. Erdélyi sajtóforrások úgy tudják, hogy a Fidesz-elnök azt követően a Tusnádfürdőre látogató Traian Basescu államfővel tárgyal.