Spanyol papot öltek meg Kubában
A pap 1997-ben, II. János Pál pápa történelmi kubai látogatása idején kezdte meg misszióját a karibi országban. Egy kubai ellenzéki szervezet értesülése szerint a pap kezeit összekötözve találták, testén szúrások nyomai és égési sebek voltak. Hétfőn a rendőrség tartott ellenőrzést a Virgen de Regla-templomban, de nem adtak információt vizsgálatuk eredményéről.
Február közepén egy másik spanyol katolikus pap, a 61 éves Eduardo de le Fuente Serreno holttestére bukkantak egy havannai külvárosban. Az akkori értesülések szerint több szúrt seb és fojtogatás nyomai voltak a testén. A kubai hatóságok még nem zárták le a nyomozást, legalábbis nem értesítették annak eredményéről a havannai érsekséget. A Reuters szerint nincs jele annak, hogy összefüggés lenne a két gyilkosság között. Kubában mintegy 340 katolikus pap tevékenykedik.
Az Egyesült Államok és Kuba felújítja a Bush-adminisztráció idején 2004-ben felfüggesztett migrációs párbeszédet New Yorkban. Az egyeztetést Barack Obama kormánya kezdeményezte, a kapcsolatfelvétel részeként a kommunista szigetországgal. Obama elnök még áprilisban jelentette be az amerikai kubaiak családlátogatási korlátozásának a megszüntetését. Hillary Clinton külügyminiszter "pozitív lépésnek" minősítette a migrációs dialógus felújítását, amely szerinte hozzájárulhat az Egyesült Államok biztonságának erősítéséhez. Eredetileg 1995-ben kötött migrációs megállapodást a két fél, azt követően, hogy Kubából csónakosok ezrei menekültek Florida partjaihoz. A megállapodás értelmében az Egyesült Államok visszatoloncolja a "vizes lábbal" érkezőket, tehát akiket a parti őrség a tengeren ér tetten, Kuba vállalta visszafogadásukat, illetve az illegális kivándorlás feltartóztatását. Az Egyesült Államok egyben ígéretet tett, hogy évente legalább 20 ezer kubainak ad vízumot, átterelve ily módon legális keretek közé a kiutazásokat. (Reuters)