Globális kormányzást akar a pápa
A szándékosan a G8-országcsoport ma kezdődő olaszországi találkozója elé időzített enciklika súlypontjai a globalizáció témája mellett a fejlődés, a szolidaritás és a szegénység elleni harc. XVI. Benedek az írásban rámutat: a világméretű válság és a globalizáció lehetőséget nyújt arra, hogy a világ igazságosabb legyen. Ehhez "a gazdaság civilizálására" van szükség, különösen most, a pénzügyi és gazdasági válság körülményei között. Ez alatt azt érti, hogy a nyereségorientált vállalatok mellett legyen hely a szociális célokért küzdő vállalkozásoknak is; a puszta piaci logika mellett érvényesüljön a szolidaritás is a polgárok egymás közötti kapcsolataiban. Ha a profit a közjóra való tekintet nélküli kizárólagos, végső céllá válik, ez azzal a veszéllyel jár, hogy a gazdagság elpusztul, és nyomor keletkezik - figyelmeztet a pápa.
Miután az egyes államok önállóan nem képesek sem a válság leküzdésére, sem a globalizáció folyamatának szociális alapú alakítására, szükség van a dokumentum szerint a nemzetközi gazdasági és pénzügyi rendszer egységes átalakítására.
Szót emelt a pápa a vallásnak a nyilvánosságból való kizárása ellen is. Az enciklika szerint a vallásszabadság nem jelent egyet azzal, hogy minden vallás egyenlő lenne. Minden vallás meg kell, hogy feleljen "a szeretet és az igazság" kettős követelményének. (MTI)