Coppito a csúcs miatt zárva
Sosem látott csúcsértekezletet ígért a soros elnök, Silvio Berlusconi Itáliában, és valóban a világ nagyjai között először fellépő Barack Obama és kollégái az olaszországi l'Aquila melletti Coppito pénzügyőriskolájában tanácskoznak három napon át péntekig a nemzetközi válságról, az éghajlatváltozásról, Iránról és Észak-Koreáról.
A G8-ak csoportja (USA, Japán, Egyesült Királyság, Kanada, Németország, Franciaország, Olaszország és Oroszország) pénteken a G5-ökkel (Brazília, India, Mexikó, Dél-Afrika, Kína) bővül, s hozzájuk csatlakoznak a legnagyobb gazdaságok fórumát (Mef) alkotó országok, Ausztrália, Indonézia, Dél-Korea, Dánia vezetői, valamint az Afrikai Uniót vezető Líbia a meghívott Egyiptommal, Hollandiával, Törökországgal, az EU-elnök Svédországgal és tíz nemzetközi szervezettel az ENSZ-től a Világbankig.
Az ezer küldött ablakai az április 6-i pusztító földrengés romjaira és az otthontalanná vált tízezrek sátraira néznek, miközben szünet nélkül remeg a föld. "A csúcs a földrengésnél is nagyobb felfordulást okoz" - mondják az elterelt juhnyájak helyett mesterlövészekkel teli védett övezetből kitiltott coppitóiak. Az üzletek lehúzott redőnyein "csúcs miatt zárva!" - felirat.
Kiderült, erősebb rezgéskor a világ nagyjait mégsem költöztetik Rómába. Ha menekülni kell, vége a találkozónak. A sajtóközpontban viszont a fő téma az olasz kormányfő, Silvio Berlusconi villáiban szórakozó, vagy szórakoztató, félmeztelen lányokról készült újabb lesifotók.
Nem csak az abruzzóiak remélik, hogy nem ez lesz a központi kérdés: a római és berlini kancellária az OECD-vel közösen 12 pontot dolgozott ki a pénzügyek, a bankok, a gazdaság szabályozására. Elemzők szerint a coppitói G8-csúcs nem hoz falrengető fordulatot, de útmutatást adhat, bár dönteni az ősszel esedékes újabb G20 fog. Több mint jelképes viszont a nagyhatalmakat létszámban leköröző fejlődő országok jelenléte. "A G8 kevés, a G20 sok: a G16 lenne az ideális!" - összegezte Berlusconi. "Most kiderül, hogy Afrika díszletnek kell-e vagy a nagyok végre tényleg tesznek-e valamit" - hangoztatta a BBC szomáliai tudósítója.
A mai nyitónap a világgazdaságról szóló G8-ebéddel kezdődik, s az Iránnak és a közel-keleti térségének szentelt vacsorával zárul. Holnap a G5, a Mef és a nemzetközi szervezetek csatlakoznak a legnagyobbakhoz, este római fogadással zárul a nap az államfői palotában; pénteken Afrika napja lesz.
Más ez a csúcs a globalizációellenes szervezetek részéről is: a szokásos tömegtüntetést elszigetelt akciók helyettesítik. Kedden a római repülőtereken és az amerikai nagykövetség közelében tüntettek a globalizációt elítélők, utakat zártak le, az egyetemisták elfoglalták a rektorátusokat. Eddig 40 fiatalt állítottak elő, mert botokkal, kövekkel indultak tiltakozni. Ma megint a fővárosban készülnek meglepetésszerű demonstrációkra.
A nagy megmozdulás pénteken lesz l'Aquilában, a földrengés sújtotta lakossággal közösen tüntetnek az újjáépítésért. "Április óta nem takarítják el a romokat, így hagytak mindent, hogy Obamának mutogathassák!" - kiabálják az abruzzóiak.
Tizenötezer rendőr és katona, lezárt légtér és autósztráda, Predator pilóta nélküli repülőgép, befagyasztott mobilhálózat, sátraikba bezárkózó földrengéskárosultak - minden készen áll a G8-ak olaszországi csúcstalálkozójára.
Coppitóból jelenti kiküldött tudósítónk, Sárközy Júlia