Civilizatorikus küldetés?
Kínában alig több mint egy év alatt két nemzeti kisebbség - a tibeti és az ujgur - egyes csoportjai lázadtak fel, de Lhaszában, a tibeti fővárosban megközelítő mértékig sem volt akkora a pusztulás és pusztítás, mint tegnapelőtt Urumcsiban, Hszincsiang tartomány székhelyén. Ennek okát abban vélem látni, hogy noha a kisebbségi sérelmek és követelések szinte hajszálra azonosak (a valódi autonómia hiánya, vallási és kulturális elnyomás, a belepült kínaiak aránytalan gazdagodása a helyiek rovására), a kínai kormány szemében az, amit tibeti "szeparatizmusnak" nevez, sokkalta veszélytelenebb jelenség, mint az, amit ujgurnak. Ez utóbbinak ugyanis tagadhatatlan iszlamista kötelékei vannak, és ellentétben a tibetivel, nem riad vissza olykor az erőszaktól, rendőrgyilkosságoktól sem. Azután: Hszincsiang, Tibettel ellentétben, energiahordozókban gazdag, ráadásul ez a tartomány az összekötő kapocs a Kínába Közép-Ázsia felől beáramló olaj és földgáz lelőhelyei között. Innen van, hogy megint csak Tibettel ellentétben, Hszincsiangban mindig is erős volt a kínai katonai jelenlét, ami - gondolom - az ujgurokat tovább irritálta.
Kína elképesztő gyarapodásából Tibet és Hszingcsiang sem maradt ki. Harminc éve Lhasza is, Urumcsi is kordékkal teli porfészek volt; ma az utóbbi szinte világváros. A kínaiak civilizatorikus küldetésnek tekintik, amit az ország e két szélső tartományában véghez vittek; a tibetiek és az ujgurok jelentős része azonban - körülbelül abban az arányban, ahogyan a jómódból kimarad - a fokozódó elnyomás újabb stációjának, olyasvalaminek mindenesetre, amihez neki kevés köze van.
Internetes blogbejegyzésekben fedeztem fel olyan jelzéseket, hogy a kínaiak hajlamosak az ujgurokat "cigányoknak" tekinteni, akik lopásra nevelik a gyerekeiket és akikről minden rosszat feltételezni lehet. S lám, az urumcsi zavargásokat is az váltotta ki, hogy onnan pár ezer kilométerre két ujgur "vendégmunkást" azért öltek meg kínai kollégáik, mert híre ment, hogy megerőszakoltak két kínai lányt. A hatóságok kiderítették, hogy a hírt egy sértődött kínai fabrikálta, az ujgurok ártatlanok voltak.