Pelenkával dobálták a római parlamentet
"Ha elkergetitek az ukrán idős- és beteggondozókat, ti mossátok ki a pelenkát!" - kiabálták a római parlament épületét pelenkával dobáló olasz családok, amelyeknél eddig EU-n kívüli asszonyok vigyáztak a nagypapára. Közel egymillió ilyen munkát végző nőre vár kiutasítás és tízezer eurós bírság, miután az újabb közbiztonsági törvénnyel az illegális bevándorlás bűncselekmény lett. Az orosz takarítónő (ha a korlátozott kvóták miatt nem tudott munkavállalási és tartózkodási engedélyt kiváltani) illegális bevándorlónak számít, akárcsak a zöldség-gyümölcs árusoknál dolgozó pakisztáni eladó is.
A bevándorlás és a bűnözés közötti egyenlőségjelet elsőként a Vatikán ítélte el, és fenntartásukat fejezték ki alkotmányjogászok is. Az északi ligás belügyminiszter, Roberto Maroni szerint a bevándorlókérdést megoldja az olasz hadihajók blokádja. Ha ennek ellenére a bevándorlók elérik a Lampedusa szigetet, fizetniük kell a menekülttáborokért és a tartózkodási engedélyért is. A kormány évi 160 millió eurós bevételre számít, amelyet a migrációs politikára szán - abban az Olaszországban, ahol az iparosodott északon a nigériai fizikai munkás vagy a szakképzett kelet-európai ápoló aranyat ér.
Az emberkereskedők 15 év börtönt kockáztatnak, és három évet azok, akik tartózkodási engedély nélküli külföldinek adnak bérbe lakást. Feljelentés kötelezi a közhivatalokat, ha illegális bevándorló jelentkezik náluk ügyintézésre.
Az egyéves Berlusconi-kormány kezdettől fogva a közbiztonságért igyekezett tenni. Először a romák ujjlenyomatvételével, a román közösség bűnöző tagjainak kiszűrésével és most az illegális bevándorlás felszámolásával. A külföldiek a hatvanmilliós olasz lakosságnak öt százalékát sem teszik ki.
A biztonságot szolgálják a polgárőrségek is: Milánótól a szicíliai Palermóig szabad utat kaptak az önkéntes járőrszolgálatok. Önkormányzati engedély kell hozzá és feltétel, hogy sem egyenruhát, sem fegyvert nem viselhetnek, s nem állhat mögöttük politikai párt.
Szigorítják a maffia-bűncselekmények büntetését, a belügyminisztérium nyilvántartásba veszi az olasz utcákon élő hajléktalanokat. Három hónap börtön vár a graffitisekre vagy a falfelület tisztítása.