Az amerikai csapatok kivonulnak az iraki városokból

A kritikus települések, így Moszul körül védgyűrűt alkotnak majd az amerikai csapatok. A harcoló alakulatok teljes kivonása az országból 14 hónap múlva következik az ütemterv szerint.

Zenészek és költők részvételével nagy ünnepség vette kezdetét hétfő este Bagdad legnagyobb parkjában a másnapi "nemzeti szuverenitás napja" megünneplésére. Az irakiak így nevezték el a keddi határidőt, amellyel - több mint hat év után - az amerikai harcoló alakulatok kivonulnak az ország városaiból. Irakban munkaszüneti napnak nyilvánították a biztonsági mérföldkőnek is tekintett határidőt. Igaz, helyszíni beszámolók szerint a helybéliek közül sokan aggódnak, hogy az USA ezzel biztonsági űrt hagy maga után, amelyet az al-Kaida, hosszabb távon pedig a síitákat támogató Irán tölthet be.

- Úgy vélem, katonai szempontból ideje kivonulnunk a városokból: a biztonság és a stabilitás a jó irányba halad. Az irakiak felkészültek ennek garantálására - fogalmazott Ray Odierno tábornok, az USA iraki erőinek parancsnoka. A határidőre készülve az amerikaiak már az elmúlt hetekben fokozatosan a városokon kívüli támaszpontjaikra vonultak; hétfőn Bagdadban az iraki hadsereg és rendőrség tartott fokozottan szigorú közúti ellenőrzéseket. A városokban maradó amerikai katonák tanácsadóként, illetve kiképzőként működnek tovább. Iraki társaikkal együtt, és az ő irányításuk alatt járőrözhetnek.

Az "erők státuszáról" szóló, amerikai-iraki SOFA-egyezmény értelmében a teljes amerikai kivonulást 2011 végéig kell végrehajtani. A megállapodás újratárgyalása a mostani politikai erőtérben nem tűnik valószínűnek, de iraki illetékesek közül sokan szeretnék, ha az USA 10-20 évig még fenntartana kisebb katonai jelenlétet országukban. Ezzel együtt Barack Obama elnök bejelentése szerint a Pentagon a harcoló alakulatokat a jövő év szeptemberéig teljesen kivonja Irakból.

- Nem hiszem, hogy bárki is arról beszélne: küldjünk vissza csapatokat, ha problémák adódnak - mondta a tavasszal Robert Gates védelmi miniszter egy konferenciabeszélgetésen, amelybe lapunk is bekapcsolódott. A Pentagon első embere így indokolta a harcoló alakulatok kivonásában a tervezetthez képest mutatkozó három hónapos csúszást: "Túl kell jutnunk Irakban ezen az éven, és a számos helyhatósági, illetve országos választáson, amelyet 2009-ben rendeznek. Utóbbiak után pedig átmeneti időre van szükség, amelyben meggyőződünk róla, hogy az irakiak el is fogadják a választások eredményét. Ehhez tehát még bőven a jövő évbe nyúlóan szükségünk van a csapatok maximális jelenlétére; a 2010. májusi kivonulás biztonsági és logisztikai kérdéseket vetett volna fel."

Bolger amerikai tábornok (balról) jelképes gesztusként díszkulcsot ad át Kanbar iraki altábornagynak
Bolger amerikai tábornok (balról) jelképes gesztusként díszkulcsot ad át Kanbar iraki altábornagynak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.