A világ elítéli a hondurasi katonai puccsot

Hondurasnak hétfőn két államfője volt: a vasárnap katonai puccsal megdöntött, ám a külvilág és így az Obama-kormányzat által továbbra is elismert Manuel Zelaya, illetve a helyi parlament által megválasztotta utódja, Roberto Micheletti.

A puccs előszele már csütörtöktől érződött, amikor a hadsereg egységei kordont vontak a főváros, Tegucigalpa középületeinél. Ám akkor még a 2006 óta az elnöki tisztet betöltő, baloldali politikát folytató Manuel Zelaya híveivel próbálta tovább szervezni a vasárnapra tervezett vélemény-nyilvánítási aktust. Ezzel Zelaya az alkotmány módosítását kívánta volna beindítani újraválaszthatóságáról. (Az alkotmány csak egy elnöki periódust engedélyez.) Mandátuma 2010 januárjában járt volna le, már ki is tűzték november végére az elnökválasztásokat.

A parlament még kedden alkotmányellenesnek nyilvánította a tervezett népszavazást, majd csütörtökön a legfelső bíróság pedig Zelayának azt az elnöki dekrétumát, amellyel leváltotta a szembeszegülő vezérkari főnököt. A hadsereg ily módon "szabad kezet" kapott a puccsra: vasárnap hajnalban csuklyás rohamosztagosok vitték erőszakkal az elnököt repülőgépen a szomszédos Costa Ricába. (Zelaya utólagos nyilatkozata szerint testőrei húsz percig tűzpárbajt folytattak a katonákkal.) A rohamosztagosok inzultálták Kuba, Venezuela és Nicaragua nagyköveteit, akik megpróbáltak diplomáciai mentességet biztosítani a külügyminiszternek. Meg nem erősítette hírek szerint a katonák Zelaya kormányának nyolc miniszterét is őrizetbe vették, s egyiküket, aki ellenállt, lelőtték. (Hondurasban egyébként 1972-ben volt utoljára puccs, Latin-Amerikában pedig 16 éve.)

A parlament vasárnapi rendkívüli ülésén új államfőt választott Roberto Micheletti házelnök személyében, aki egyébként ugyanabból a Liberális Pártból van, amely a közép-amerikai ország legutóbbi öt elnökét, így Manuel Zelayát is adta. (A földbirtokos Zelaya elnöksége szakítást jelentett a Liberális Párt korábbi irányvonalával, amennyiben az ország lakossága 70 százalékát kitevő szegények helyzetének javítását ígérte.) Micheletti most azt állítja, hogy csak átmeneti államfő lesz, megtartják az eredetileg novemberre kiírt elnökválasztásokat.

Tegucigalpában éjszakai kijárási tilalmat vezettek be, ennek ellenére több százan tüntettek, lövések is eldördültek. Costa Ricából Zelaya a nicaraguai fővárosba érkezett, ahol előbb a bolívari alternatíva (ALBA) vezetői tanácskoztak, majd tegnap a tárgyalás kibővült a Riói Csoport rendkívüli csúcsára. Hugo Chávez venezuelai elnök azonnal elítélte "a hatalomhoz ragaszkodó oligarchiával összefonódó egyenruhások" katonai puccsát, s bejelentette, hogy készültségbe helyezte hadseregét. Zelaya megdöntését határozottan elítélte Kuba, Nicaragua, Bolívia és Brazília, miként több latin-amerikai ország is. Ugyancsak kifogásolta a puccsot az ENSZ főtitkára, miként az Európai Unió is, amely közvetítést ajánlott a válság békés megoldása érdekében.

Zelaya elűzött hondurasi elnök Nicaraguában, barátjával, Hugo Chávezzel
Zelaya elűzött hondurasi elnök Nicaraguában, barátjával, Hugo Chávezzel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.