Kálváriát jár a világpiac

A gazdasági világválságban ad útmutatást XVI. Benedeknek a mai napjon aláírandó, harmadik enciklikája, melyet a G8 jövő heti, l'aquilai csúcstalálkozója előtt hoznak nyilvánosságra.

A kálváriát megjárt világpiac feltámadásához három nap nem volt elegendő: XVI. Benedek szociális enciklikájának publikálását egy év óta halasztották - éppen a krízisre hivatkozva. A közgazdászokkal és egyházi tanácsadókkal írt szöveget vatikáni hírek szerint a pápa áprilistól személyesen javította. Az aláírás dátuma a mai nap, de a fordítás utáni hivatalos közlést csak e hét végére, a G8-csúcsra időzítette, hiszen az új fejlesztési modelt sürgető körlevél 2009-ben talán inkább a nem hívőknek mint az egyháznak szól.

Caritas in veritate - "szeretet az igazságban" a címe az új enciklikának, a téma pedig az erkölcs és szolidaritás nélküli, rövidlátó pénzpolitika válsága, melyben "lehetetlen a fejlődés egyenes emberek nélkül". A globalizáció - ismeri el a pápa - nem rossz, de magától nem halad jó irányba: kormányozni kell.

A tartalmában már kiszivárogtatott, interneten kevesebb mint két euróért megrendelhető körlevél először az elődökhöz kapcsolódik: VI. Pál '67-es Populorum progressiójához, melyben a szegény és gazdag országok egyenlőtlenségének igazságtalanságát ítélte el, és II. János Pál '91-es Centesimus annus enciklikájához a piacgazdaságról és az erkölcsről. A második rész a válságkezelésre ad útmutatást.

A tavaly ősszel új keresztény politikusi generációt és a gazdaságban is az evangéliumi értékek visszavezetését sürgető XVI. Benedek körlevele előtt az olasz egyház tett látványos lépést hárommillió eurós kríziscsomagjával. "Ha kell bíborosi gyűrűmet is a szegényeknek adom!" - mondta a milánói érsek, Dionigi Tettamanzi.

XVI. Benedek első két enciklikája az egyház alapértékeit hirdette, és most is ezekkel szorgalmazza az újraindulást konkrét receptet javasolva az államok hatalmának és a szakszervezetek nemzetközi szerepének újragondolásásával. És főleg egy olyan igazi politikai világhatalommal, amely nem szuperállam és nem is az ENSZ, hanem nemzetközi érvényű kormányzási példát tud mutatni.

Erről lesz szó az pápa és az amerikai elnök, Barack Obama július 10-i első találkozásán, a G8-csúcs záróakkordjaként a Vatikánban, melyet a teológus Michael H. Diaz új amerikai szentszéki nagykövet kinevezése is elősegített: Obamának sikerült még az abortusz terén is közös megoldáskeresésre invitálni a Vatikánt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.