A G8 békés rendezést kér
Az Olaszországban ülésező G8 tagjai - az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Oroszország - nyíltan nem kérdőjelezték meg a hivatalos adatok szerint Mahmud Ahmadinezsad győzelmével zárult választás eredményét. Felszólították viszont a hatóságokat: biztosítsák, hogy az eredmény a nép akaratát tükrözze. Egyben felszólították Iránt, hogy gyorsan, demokratikus párbeszéd útján és békés eszközökkel rendezze a választás utáni válságot.
Mindeközben Iránban a rezsim nem enged, és elemzők szerint egyre fogynak a tiltakozók lehetőségei. A legfőbb hatalmat képviselő Őrök Tanácsa pedig tegnap kijelentette: nem voltak csalások a június 12-i elnökválasztáson. - A legutóbbi választás volt a legtisztább valamennyi közül - mondta Abaszali Kadkodai, a testület szóvivője. Az iráni Őrök Tanácsa nem sokkal később bejelentette: különbizottságot hoz létre, amelynek tagjai között lesznek a június 12-i elnökválasztás eredményét vitató jelöltek képviselői is, s amely jelentést készít az elnökválasztásról - közölte pénteken a tanács szóvivője. - A szavazatok tíz százalékát a bizottság jelenlétében újraszámlálják, és a jelentést a nagyközönség figyelmébe ajánlják - tette hozzá.
Mir Hoszein Muszavi és Mehdi Karubi, az elnökválasztás két vesztese azonban továbbra is azt állítja, hogy Ahmadinezsad csalással nyert. Muszavi csütörtökön honlapján a tiltakozó mozgalom folytatására szólította fel az irániakat.
Szintén tegnap tüntetők megtámadták Irán svédországi nagykövetségét. A svéd STV televízió szerint mintegy 150 ember, köztük több álarcos próbált bejutni a képviselet épületébe - jelentette az MTI.