'Meciarista' az új főbíró

Északi szomszédainknál kilenc hónapig tartott, amíg megválasztották a legfelsőbb bíróság elnökét, aki nem más, mint Stefan Harabin, az eddigi igazságügy-miniszter. Pedig heteken keresztül tiltakoztak megválasztása ellen a civil szervezetek. Mikulás Dzurinda volt miniszterelnök pedig ellenzéki politikusok nevében azt hangoztatta, hogy a szlovákiai bíróságok szakmai és morális hitelét tépázzák meg, ha olyan ember kerül erre a fontos posztra, aki kétes elemekkel tart fenn gyanús kapcsolatokat.

Harabint nemcsak Vladimír Meciar meghosszabbított kezeként, hanem a meciarizmus megtestesítőjeként jellemezte a minap Marián Lesko, az egyik legismertebb szlovák publicista. A Tátra alatti Poprádon, majd pedig Kassán tevékenykedő bírót valóban a volt kormányfő regnálása idején hozták fel a legfelsőbb bíróságra. Ahol aztán nem sokkal később az ügyészség közbelépésére, elfogultság alapos gyanúja miatt nem ítélkezhetett az egyik legismertebb koszovói albán drogbáró, Baki Szadiki elleni perben. Ugyanis a bűnöző telefonját törvényesen lehallgatták, és kiderült, hogy tegeződik Harabinnal, és rendszeresen találkoznak is. Ennek ellenére 1998-ban megválasztották a legfelsőbb bíróság elnökének. Több jól értesült személy szerint ezután jelentős nyomást gyakorolt az illetékes bírákra, hogy a súlyos törvénysértésekkel gyanúsított Ivan Lexa, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt igazgatójának pereiben hozzanak felmentő ítéleteket. Ami meg is történt. Azt sem tartják véletlennek, hogy a három évvel ezelőtti koalíciós alkudozások során Meciar csupán egyet kért a kormányt alakító Robert Ficótól: az igazságügyi tárcát.

A miniszterré avanzsált és több botrányos döntése miatt elhíresült Harabin akkor került nemcsak a hazai, hanem külföldi újságok címlapjára is, amikor nyilvánvaló céllal megkérdezte a leváltását követelő Daniel Lipsic szlovák ellenzéki politikustól, vajon az apja vagy a nagyapja nem volt-e kápó a koncentrációs táborban, mert azok a zsidók olyan elvetemültek voltak, mint Goebbels.

Szlovákiában nem a parlament, hanem a függetlennek kikiáltott bírák tanácsa választja meg a legfelsőbb bíróság elnökét. Jól értesültek biztosak voltak a szavazás végeredményében, mert állításuk szerint a tárcavezető saját embereit ültette, illetve jelölte a fontos posztokra. Nem tévedtek, mert e hét elején tizenöten voksoltak a miniszterre, ketten pedig tartózkodtak. Harabin tehát elérte a célját, de még nem egészen, mert az igazságügy-miniszter több hatáskörét szeretné átruházni a legfelsőbb bíróság elnökére, tehát önmagára. A szükséges törvénymódosítást már be is nyújtotta a képviselőházba. Most már az illetékesek és a politikai elemzők a legerősebb kormánypártban, a Smerben és főleg Ficóban bíznak, aki kormányfőként azt talán mégsem tűri el, hogy szinte teljhatalmú személy basáskodjék az igazságszolgáltatásban.

Harabin kibővítené a legfelsőbb bíróság elnökének jogkörét
Harabin kibővítené a legfelsőbb bíróság elnökének jogkörét
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.