Húsz éve állt helyre a diplomáciai kapcsolat
Már két évvel a magyar-izraeli kapcsolatok hivatalos felújítása előtt titkos tárgyalások kezdődtek, s 1987 szeptemberében meg is született a megállapodás. Fél év múlva, 1988. március 14-én Budapesten és Tel-Avivban felállították az érdek-képviseleti hivatalokat. - Csak néhány hete érkeztem Budapestre, 1988 tavaszán, amikor értesültem arról, hogy Simon Peresz, akkori külügyminiszter szigorúan titkos látogatásra Budapestre jön - idézi fel Marom nagykövet, hozzátéve: a titkos tárgyalásokon a magyar fél Peresztől azt kérte, hogy Izrael adjon 300 millió dollár értékű fejlesztési kölcsönt Magyarországnak. A kölcsön folyósítására akkor ugyan nem került sor, ám utóbb jelentős izraeli beruházások történtek, amelyek értéke mára meghaladta a 4 milliárd dollárt.
A nagykövet szerint Izrael hálával tartozik Magyarországnak azért a segítségért, amellyel lehetővé tette a szovjet zsidók átutaztatását Budapesten keresztül. (1989-90-ben a Szovjetunióból zsidók tízezrével Budapest érintésével vándoroltak ki Izraelbe.) - Az oroszok kivándorlása terhet jelentett a magyar biztonsági szolgálatoknak. Természetesen Izrael akkor hozzájárult az anyagi terhek viseléséhez - mondja.
Az 1929-ben Budapesten született Marom, (Marosi Tamás), aki maga is holokauszttúlélő, az antiszemitizmus erősödése, a szélsőjobboldali politikai erők térnyerése kapcsán azt nyilatkozza: "Magyarországon mindig is volt kereslet az antiszemitizmusra, és most ezt sokan, különböző politikai erők meglovagolták. Azoktól pedig, akik ma nem riadnak vissza a cigányok meggyilkolásától, sajnos a zsidók sem várhatnak semmi jót."