A Gripen-ügyben az etika nem játszott szerepet
Arra ezúttal nem tért ki Van der Kwast, hogy az amerikai és a brit ügyészségek állítólag egyezséget kötöttek a BAE Systemsszel, hogy "kivásárolják a korrupciós bűncselekményeket, és önként nagy összegű büntetést fizessenek, aminek fejében a hatóságok lezárják az ügyet". Lapunk stockholmi tudósítója a svéd főügyésszel beszélgetett.
- Főügyész úr! Lehetséges, hogy Nagy-Britanniában és az USA-ban egy cég csak úgy "megvásárolhatja a bűneit"?
- Erre nem tudok felelni, sőt nem is szeretnék. Lezárták a nyomozást, ehhez joguk van, én mint svéd főügyész nem tudok mit kezdeni a dologgal.
- Mégis, ha ez jogilag lehetséges, hogyan fest etikai szempontból? Mit üzen a választópolgároknak?
- Etika? Na igen... Hát, mit is mondjak? Ilyen hatalmas öszszegű üzletek esetében az etika nem szokott túl nagy szerepet játszani. Etikusnak lenni bizony költséges dolog, mármint üzleti szempontból.
- Svédországban is lehetséges lenne egy ilyen alku?
- Nem, egészen biztosan nem.
- Hová megy az önként vállalt pénzbírság összege?
- Ez a britek és az amerikaiak ügye. Erről semmilyen tájékoztatást nem kaptam.
- Ön is lezárta tehát a nyomozást, mivel nem tudja beazonosítani a személyt, aki a korrupciós bűncselekményt elkövette. Azért kényszerült erre a lépésre, mert a britek és az amerikaiak lezárták az ügyet, és ezzel elzárták az ön csatornáit is?
- No comment...
- Hogyan éli meg ezt az ügyet? Hiszen évek munkája szállt el, és most megy nyugdíjba is. Vereség, keserű szájíz?
- Ebben a pozícióban az ember nem foglalkozhat ilyesmivel. Az érzések magánügyek. Persze nem állítom, hogy mindez boldoggá tesz. Nem, egyáltalán nem.
- Lehetséges lenne, hogy összecsomagolja a Gripen-ügy magyar vonatkozású iratait, és elküldje Magyarországra?
- Szigorúan bizalmas és titkos anyagokról van szó, nem lehet csak úgy feladni postára, mint egy csomagot. Ez tehát csak akkor lenne lehetséges, ha a magyar hatóságok hivatalosan kérnék.
- Akkor ennyi volt? Nyugdíjba megy, és pecázgat?
- Például.