Netanjahu-beszéd: egy lépés előre
Jó pontot szerzett vasárnapi beszédével Washingtonban és az európai fővárosokban Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, de valószínűleg ez sem lesz elég ahhoz, hogy csillapítsa az egyre fokozódó nemzetközi nyomást Izraelen. A két és fél hónapja hivatalba lépett új izraeli kormány külpolitikáját felvázoló beszédében Netanjahu közölte: hajlandó megkezdeni a tárgyalásokat a palesztin államról, amennyiben az demilitarizált lesz, s a palesztinok elfogadják, hogy Izrael a zsidók állama. Azt is leszögezte: a palesztin menekültek nem telepedhetnek le Izraelben és Jeruzsálem Izrael oszthatatlan fővárosa kell, hogy maradjon.
A Ciszjordániát kormányzó palesztin Fatah szerint Netanjahu halálos csapást mért a békefolyamatra. A tárgyalásokból kirekesztett szélsőséges Hamasz rasszistának nevezte a miniszterelnököt, amiért a zsidók földjének nevezte Izraelt, s békeszándékát őszintétlennek ítélte - jelentette Shiri Zsuzsa Jeruzsálemből. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök szerint vasárnapi beszédével az izraeli miniszterelnök "lerombolta" a közel-keleti béke lehetőségét. Mubarak szerint "a felhívás, hogy a palesztinok ismerjék el Izraelt zsidó államként, tovább bonyolítja a dolgokat". A szíriai sajtó pedig úgy látja, Netanjahu semmi újat nem mondott.
A kormányfőnek nem volt könnyű dolga saját háza táján sem: törékeny koalícióját telepesek és vallásos pártok tartják össze. Netanjahu ugyan megígérte a ciszjordániai zsidó telepek építésének befagyasztását - amit Washington mostanában hevesen szorgalmazott -, de kivételt tett a már ott élő telepesek "természetes szaporodása", azaz a telepesek családjának bővülésének esetén.
A Fehér Ház úgy értékelte a beszédet, mint "egy lépést előre". Az Európai Unió pedig szintén "jó irányba tett lépésnek" nevezte Netanjahu szövegét, ami ugyanakkor mégsem elég ahhoz, hogy az EU és Izrael felértékelje kapcsolatait (ami elsősorban gazdasági előnyöket jelentene). A "jó lépés", hogy Netanjahu megnevezte a palesztin államot, ugyanis eddig nem fogadta el nyilvánosan a kétállamos megoldást.
Az EU-országok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozásánpedig arra akarják rávenni Izraelt, hagyjon fel a megszállt területeken további zsidó telepek létrehozásával. Ez nehéznek ígérkezik: ugyanis a tanácskozáson részt vevő Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter maga is telepes.