Kubának dolgozott Graham Bell külügyes ükunokája
Enyhülőben van éppen az amerikai-kubai feszültség, de azért nem ennyire. Hillary Clinton külügyminiszter - magyar idő szerint keddre virradóra - a tárcát érintő biztonsági ellenőrzések és az átvilágítás megszigorítását rendelte el, "hogy jobban fel legyünk vértezve az ilyen felháborító jogsértések ellen". Ezzel arra utalt: a hatóságok a múlt héten vádat emeltek a külügy egy nyugdíjas alkalmazottjával, illetve feleségével szemben, amiért Kuba javára kémkedtek. A 72 éves Walter Kendall Myers, illetve egy évvel fiatalabb felesége ártatlannak vallotta magát. Az igazságügyminiszter-helyettes ugyanakkor "hihetetlenül komoly" vádakról beszél; az idős házaspár harmincöt év börtönt kockáztat.
Az ügy egyik érdekessége, hogy a férfi köztiszteletben álló washingtoni család sarja - így Alexander Graham Bell, a telefon feltalálójának ükonokája, illetve Gilbert Grosvenor, a fotós újságírás atyja, a National Geographic egykori elnöke és főszerkesztőjének unokája is.
A vád szerint a 202-es, illetve 123-as ügynök fedőnéven dolgozó pár három évtizeden át segítette az Egyesült Államokkal ellenséges országot. A kémelhárítás három éve észlelte, hogy Havannának beépített embere van a külügyminisztériumban. A párt egy magát kubai összekötőnek kiadó FBI-ügynök csalta lépre; ennek során kiderült, hogy a 2007-es nyugdíjazása előtt sokáig a külügy hírszerzési és kutatási irodáján dolgozó Myers rövidhullámú rádiójeleket, később pedig internetkávézókból küldött, kódolt e-mail üzeneteket felhasználva adott ki kényes információkat. - Ki gondolta volna róla? Sosem váltottunk szót Kubáról. A diákok mindenesetre szerették - mondta a Népszabadságnak Myers egy neve elhallgatását kérő volt tanár kollégája, a diplomata ugyanis óraadóként évtizedeken át tanított Washington több egyetemén is.
Az FBI által jegyzett, most a bíróságra került dokumentumok szerint Myersék a kubai összekötőkkel folytatott kommunikációjukban leplezetlenül a havannai rendszer pártján álltak. Így "elszorult a torkuk" attól, hogy honfitársaik "szisztematikusan gyilkolják le a forradalmi vezetőket". 1995-ben még Fidel Castróval is találkoztak, és áradoztak a "csodálatos államférfiról".
Az utolsó nagy amerikai-kubai kémügyben 2002 októberében ítélték huszonöt év börtönre az USA katonai hírszerzésének egy vezető elemzőjét, aki kilenc éven át segítette a másik oldalt. A Myers-ügy azonban - Kubában legalábbis - politikai jelentőséget nyerhet egy árukapcsolással, miután tavasszal tíz Nobel-díjas (köztük Günter Grass és Nadine Gordimer), továbbá európai parlamenti képviselők és a mexikói szenátus tagjai is az amerikai legfelsőbb bírósághoz fordultak a vitatott perben elítélt "kubai ötök" ügyének felülvizsgálatára. Őket egy állítólagos kémhálózat részeként még 2001-ben ítélték el első fokon Miamiban. Mind a huszonhat vádpontban, köztük kémkedésben és összeesküvésben is bűnösnek találták, és egy esetben dupla életfogytiglani, kettejüknél életfogytiglani, a további két vádlott esetében pedig 19, illetve 15 év börtönbüntetésre ítélték őket.
Amerikában egy hete kavart vihart egy 85 éves, ma már idősek otthonában élő amerikai férfi ügye, aki Izraelt segítette titkosított információkkal. A hadsereg civil alkalmazottjaként dolgozó Ben-Ami Kadish 1980 és 1985 között állt kapcsolatban egy izraeli ügynökkel. A Myers-üggyel való párhuzamot az eltelt idő jelentheti: korára tekintettel Kadisht a bíró mindössze 50 ezer dollár pénzbüntetésre ítélte, és megfeddte az amerikai államot, hogy miért tartott ennyi ideig a férfi tevékenységének felderítése.
New Yorkba szállították kedd reggel az első olyan guantánamói foglyot, akinek perét az Egyesült Államokban tartják. A három éve a különleges támaszponton őrzött tanzániai Ahmed Gailanit az egy évtizeddel ezelőtti kelet-afrikai amerikai nagykövetség-robbantásokkal összefüggésben vonják felelősségre. Négy főt már korábban elítéltek a metropolisban ebben az ügyben, ők életfogytiglani börtönbüntetésüket töltik, viszont nem járták meg Guantánamót. A bázis egyes foglyai európai befogadásának ügye értesülésünk szerint felvetődik Hillary Clinton és Balázs Péter szerdai washingtoni külügyminiszteri találkozóján. (Sz. L. L.)