Libanoni örömünnep géppisztolysorozatokkal
A vasárnap megtartott szavazáson a Hariri vezette szunnitákból, kereszténykből és drúzokból álló Március 14. mozgalom döntő győzelmet aratott a Hezbollah által összekovácsolt síita-keresztény Március 8. csoportosulás fölött.
Tripoli tradicionális arab kávézóiban, ahol a férfiak általában vízipipázással és sakkozással múlatják az időt, most mindenki a választási eredményekről és a következő kormány lehetséges összetételéről beszél. Az egyik ilyen helyen egy csapat fiatallal elegyedek beszélgetésbe, akik Hariri lelkes hívei. "Nagyon bízom a Március 14. mozgalomban - mondja a 25 év körüli Dzsalál. - Haririék külföldi befektetéseket, munkahelyeket ígértek, remélem, most be is váltják a szavukat, hogy a szavazatainknak köszönhetően győztek." Dzsalálnak már két éve nincs állandó állása, feleségét és kétéves kislányát kevesebb mint havi 200 dollárból kénytelen eltartani, amit főleg alkalmi munkából szed össze.
A középkorú Abu Omar, aki az egyik szőnyegboltban dolgozik Tripoli ódon piacán, már jóval hidegfejűbb, mint az előbbi fiatalok.
"Semmi sem fog változni, akárkire szavazol. A politikusokat cseppet sem érdekli a szegénység és a munkanélküliség, nekik csak a hatalom számít. A szavazatokat a képviselőjelelöltek megvásárolják. Egy szavazat általában 100 dollárt ér, de ha valaki népes családdal rendelkezik, és összegyűjt ötven szavazatot, akár 15 ezer dollárt is kereshet." Libanonban könnyű efféle visszaéléseket elkövetni, mert hivatalos szavazócédulák nem léteznek. Az embereknek egy üres lapra kell ráírniuk azoknak a jelölteknek a nevét, akiket meg akarnak választani. Sok párt erre hivatott "stábja" előre rányomtatja a cédulákra a saját listáját, majd ezeket az emberek kezébe nyomják a szavazóhelyiségek előtt.
A választásokat követő napok eufóriáját azonban akár újabb politikai válság válthatja fel. A Hezbollah ugyan elfogadta a vereséget, de hallani sem akar arról, hogy az új kormányból kimaradjon. Sőt, egyes értesülések szerint a vétójogot biztosító egyharmadot szeretne a kabinetben.
A párt egyik vezére, Mohammed Rád szerint "Libanont csak együttműködéssel lehet kormányozni, a többség uralmával nem". A győztes Március 14., és a vesztes, de annál erőszakosabb Március 8. mozgalom közötti hatalmi harc megbéníthatja a politikai életet. Ez pedig ismét padlóra küldené az elmúlt évek válságaiból épp csak éledező gazdaságot.
Tripoli, 2009. június