Kovács László: Hatott a szociális demagógia
Lapunk kérdésére Kovács emlékeztetett rá, hogy a harminc évvel ezelőtti első közvetlen választás még hetvenszázalékos részvételi aránya mára 34 százalékra morzsolódott. Általános jellemzőjévé vált ezen erőpróbáknak, hogy a polgárok a kormányokról mondanak véleményt, figyelmeztetik, büntetik őket. A mostani választáson a szocialisták mindenütt rosszabbul szerepeltek, függetlenül attól, hogy kormányon vagy ellenzékben voltak.
- Fájdalmas, hogy az ellenzéki olasz és francia szocialisták, illetve a kormányzó brit és spanyol szociáldemokraták gyenge teljesítményt nyújtottak - mondta Kovács László. Hozzátette, hogy a német koalícióban kisebbségi, az osztrákban viszont többségi szerepet vállaló szocialisták egyaránt vesztettek befolyásukból. Ennek okát a szocialista és a néppárti szavazótábor eltérő jövedelmi helyzetében és a válsággal kapcsolatos, szintén eltérő hozzáállásában látja az uniós adóügyi biztos.
Ami a szélsőjobboldali kisebb pártok bekerülését illeti, Kovács László szerint a jelenlegi válságos helyzetben hatott a szociális demagógia, a bevándorlással kapcsolatos aggodalmakra épülő idegengyűlölet, az antiszemitizmus és a cigányellenesség. A magyarországi eredmények az EU-biztos szerint ezekbe a főbb európai irányzatokba illeszkednek.