Putyin: kézi vezérléssel a gazdasági válság ellen
A Gyárosok és Vállalkozók Oroszországi Szövetsége (RSZPP) vezetője, Alekszandr Sohin szerint a kormányzat beavatkozása a tüntetések hatására maga után vonhatja, hogy az ország más részein is a pikaljovói példát követve próbálják a munka nélkül maradók kikényszeríteni helyzetük rendezését. Kevéssé valószínű azonban, hogy Putyin kiutazásaival képes lesz az idén 10 százalék fölé kúszó munkanélküliséggel, a 16 százalékos inflációval és a költségvetés GDP-arányosan számított hét-kilenc százalékos hiányával megküzdeni.
Pikaljovo példája felveti a Putyin által még államfőként kiépített, tavaly óta kormányfőként működtetett hatalmi vertikum működési hatékonyságának a kérdését is, hiszen megmutatta, hogy az csak a kormányfő helyszínen bevetett személyes tekintélyével indítható be.
Jellemző az is, ahogy Putyin a válság kezelésekor nagy hangsúlyt fektetett az üzletemberek "önző hozzáállására", az "üzleti élet szociális érzékenységének hiányára", figyelmen kívül hagyva az alapvető gazdasági összefüggéseket.
- Nem akarok most jogi formulákkal foglalkozni, de ha nem fognak tudni megegyezni, megoldjuk önök nélkül - jelentette ki Putyin a vállalatok tulajdonosainak, jelezve, hogy státusuk nem annyira a jogi garanciákon, mint a kézi vezérelt állam belátásán múlik.
Putyinnak nem ez volt az első személyes akciója a gazdasági válság során: az üzleti szféra önállóságának ingatagsága mellett a Központi Bank függetlensége is esetlegessé vált, miután Putyin utasítására csökkentette fél százalékponttal a hitelkamatot. A kormány nem zárja ki, hogy a 12,5 százalékos hitel a jövőben 10 százalékosra is csökkenhet, abban bízva, hogy a kereskedelmi bankoktól a vállalatok így 13-15 százalékos kamattal juthatnak hitelhez, fellendítve ezzel a termelést.