Le lehet-e győzni Mahmud Ahmadinezsadot?

Irán jelenlegi elnökének, Mahmud Ahmadinezsadnak a szélesedő kritika és a növekvő elégedetlenség mellett is komoly esélye van arra, hogy a pénteki elnökválasztáson ismét sikert arasson, és az iráni tradíciókat követve másodszor is elnyerje a köztársasági elnöki megbízatást.

Noha az elnököt sokan bírálják, és a rosszabbodó gazdasági körülmények miatt egyre többen kérik rajta számon a négy évvel ezelőtti kampányígéreteit, a lakosság körében bőven akadnak olyanok is, akiknek az elmúlt négy év lehetőségeket teremtett a felzárkózásra, ezzel együtt pedig a gazdagodásra is. (Például az olcsó hiteleknek és a komoly állami támogatásoknak köszönhetően.)

Ahmadinezsad vidéken és a szegényebb rétegek körében még mindig igencsak népszerűnek számít, az elnök puritánsága s határozott fellépése sokaknak szimpatikus.

Ellenlábasaival szemben ráadásul komoly előny számára, hogy támogatói mindenképpen részt vesznek majd a pénteki voksoláson. Alacsony részvételi arány mellett éppen ezért szinte borítékolható Ahmadinezsad újraválasztása.

A társadalmi támogatásnál fontosabb azonban, vajon mennyire támogatja majd Ahmadinezsadot a politikai elit. A legfőbb vezető, Ali Khamenei ugyan nyíltan sohasem foglal állást a választásokon, a szimpátiáját élvező jelölt mindazonáltal jelentős támogatásban részesül.

A külső körülmények nem kedveznek egy Ahmadinezsadnál mérsékeltebb politikus megválasztásának: Barack Obama elnöksége csupán a hangnemben hozott változást, miközben a lényeges gyakorlati lépések elmaradtak amerikai részről, időközben Izraelben egy keményvonalas és erősen Irán-ellenes kormányzat került hatalomra, az ország keleti határán a pakisztáni instabilitás, nyugati határán pedig az iraki erőszak fokozódása jelent problémát.

Ahmadinezsad azonban nem legyőzhetetlen. Az elnökválasztás végkimenetelét pedig alapvetően két kérdés fogja meghatározni: egyfelől hogy vajon a konzervatív tábor egységesen szavaz-e majd, vagy Mohszen Rezai a konzervatív oldalról és Mir Hosszein Muszavi a politikai centrumból képes lehet-e jelentős számú szavazatot elhódítani Ahmadinezsadtól? Másfelől hogy vajon mekkora lesz a választási részvétel, a regnáló elnök gazdasági és külpolitikai melléfogásait megelégelve vajon mennyien járulnak majd az urnához, s vajon a 2005-ben távol maradó városi középosztály elmegy-e voksolni, s hallatja-e a hangját, vagy ismételten bojkottálják majd a választást, s távol maradnak?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.