Előretör a Haider nélküli haiderizmus

Jörg Haider, Ausztria nemzetközileg leghírhedtebb és legveszélyesebb politikusa, tavaly októberben ittas állapotban, 58 évesen, 142 kilométeres sebességgel száguldott a halálba. Ám öröksége, a Haider nélküli haiderizmus, az idegenellenes, szélsőjobboldali EU-ellenes populista agitáció nemcsak tovább él, hanem az európai választás előestéjén újra az osztrák belpolitika központi vitakérdésévé vált. A Haider által alapított BZÖ (Szövetség Ausztria Jövőjéért) már a szeptember 28-i előre hozott parlamenti választásokon megelőzte a zöldeket majdnem tizenegy százalékkal, míg az utódja és (akkor még) riválisa, a Heinz-Christian Strache által vezetett FPÖ (Szabadságpárt) 11-ről majdnem 18 százalékra növelte szavazati arányát.

Az európai parlamenti választások előestéjén minden előrejelzés azt mutatja, hogy az új kormánykoalíció nem lett népszerűbb, mint elődje, sőt az FPÖ EU-ellenes szólamai révén talán még az első helyet is elhódíthatja a szociáldemokratáktól. A szabadságpárti vezér, egy csinos és jó svádájú egykori fogtechnikus, zselézett hajával és ügyes retorikájával, gyakori fellépéseivel a népszerű diszkókban már tavaly sok tinédzsert nyert meg. A néhány héttel ezelőtt nyilvánosságra került részletes tanulmányok szerint a szociáldemokrata (SPÖ)-néppárti (ÖVP) koalíciós kormány által 2007-ben elhatározott választói korhatárcsökkentés 18 évről 16-ra félelmetes bumerángnak bizonyult. Az új választók között az SPÖ mindössze 12, az ÖVP 22 százalékot ért csak el, míg az FPÖ 18 és a BZÖ 6 százalékot nyert. Ha a 16-24 éves korcsoportot veszszük, akkor az FPÖ (19 százalékkal a legerősebb) és a BZÖ együttesen annyit kapott, mint a két koalíciós párt. Sőt ha csak a tényleges szavazókat nézzük, akkor a jobb- és szélsőjobb a szavazatok egyharmadát kapta, annyit, mint az SPÖ és ÖVP együttesen.

Szociológusok szerint a városi munkásnegyedekben és elsősorban a fiatalok között a jövő iránti pesszimizmus és a hagyományos pártok, valamint a zöldek "válaszképtelensége" a magyarázat a jobboldal előretörésére. Egyszerű válaszok bonyolult problémáknak hatnak azokra, akik részben a globalizáció veszteseként, részben az új bevándorlóktól való félelmükben aggódnak állásukért és gyermekeik jövőjéért. A közvélemény-kutatások szerint minden negyedik osztrák elégedetlen a demokráciával.

Az utóbbi hetekben néhány példátlan incidens felriasztotta a közvéleményt. A felső-ausztriai egykori koncentrációs tábor, Ebensee felszabadulási ünnepségén május 9-én öt, 14-16 éves középiskolás náci jelszavakat kiabálva támadt rá az ott emlékező olasz és francia egykori kényszermunkásokra, sőt még gumilövedéket is lőttek rájuk. A föld alatti bunkerokban 1943-1945 között 26 ezer fogoly dolgozott rakéták gyártásán, 8700-at öltek meg, vertek meg, vagy pusztultak el a teljes kimerültség miatt. A fiatal rendzavarók közül kettőt több hétre vizsgálati fogságban tartottak, és később több mint ezer polgár vett részt az egyház által is támogatott tüntetésen a szélsőjobboldali radikalizmus ellen.

Ezekben a napokban az is kiderült, hogy bécsi középiskolások auschwitzi tanulmányi kirándulásán több gimnazista antiszemita megjegyzéseket tett. A bécsi felügyeleti hatóság és az érintett középiskola rögtön reagált a riasztó jelenségekre, részben fegyelmi rendszabályokkal, részben nagyszabású felvilágosító akciókkal, mind a tanárok, mind a diákok között.

Ugyanakkor Heinz Fischer köztársasági elnök és Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek, valamint több püspök egyértelműen elítélte a FPÖ iszlám- és törökellenes kampányát. Strache pártvezér egy fakeresztet a magasba emelve jelent meg egy bécsi tüntetésen egy iszlám kultúrcentrum ellen. Az általános tiltakozás ellenére a FPÖ tovább folytatja hirdetési kampányát Törökország és Izrael EU-felvétele ellen, noha Izrael esetében erről szó sincs. Strache minden antiszemita tendenciát tagadott, és "kikérte magának az ilyen vádaskodást".

A riasztó jelenségek ellenére joggal mutatnak rá a vezető publicisták, hogy az FPÖ sikereit nem elsősorban valamiféle náci nosztalgiának, hanem a két kormánypárt népszerűtlenségének és annak köszönheti, hogy a majdnem egymillió potenciális fiatal választó (16 és 24 év között) jelentős része tanácstalan. Ezért inkább a populista és fiatalosabb ellenzékhez húz, mint ahhoz az "unalmas" koalícióhoz, amely még nem nyerte vissza az elvesztett szavazók bizalmát. A haiderizmus Haider nélkül nemcsak a politikai stabilitást, hanem az EU egyik változatlanul leggazdagabb országának nemzetközi tekintélyét is veszélyezteti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.