'Megfelelő az idő a béketárgyalásokra'
- Hogyan értékeli Obama elnök mai beszédét?
- Nagyon pozitívan, és biztos vagyok benne, hogy az arab világ zöme is így látja. Nagy dolog már önmagában az is, hogy az amerikai elnök a legjelentősebb arab országba utazzék egy ilyen felszólalásra. A beszédben Barack Obama egyenesen, őszintén és lényegre törően fogalmazott - számos olyan kérdésben, amely foglalkoztatja az arabokat, a muzulmánokat.
- Férje, Anvar Szadat 1979-ben az első arab vezetőként kötött békét Begin miniszterelnökkel. Miként látja az izraeli-palesztin békefolyamat esélyeit? Obama elnök láthatóan elkötelezett, de a két érintett félnek bőven lenne még tennivalója...
- Higgyen nekem: szerintem itt a megfelelő pillanat az előrelépéshez. Ki kell használnunk Obama készségét erre. A palesztin oldalon elkerülhetetlennek tartom, hogy a Hamasz és a Fatah egységkormányt alkosson...
- ...ami még jobban megnehezíti Izrael dolgát....
- Gondolja, hogy Beginnek a Likud pártban könnyű volt? Az államférfi attól államférfi, hogy felül tud emelkedni a közvélekedésen, és népének érdekét szolgáló döntéseket hoz. Az izraeli oldalon le kell állni a zsidó telepek fejlesztésével. Fel kell ismerniük, hogy úgy élhetnek biztonságban, ha jó viszonyban vannak a szomszédaikkal, elsősorban a palesztinokkal. Egyik fél sem fog tudni soha megszabadulni a másiktól - ezt szem előtt kell tartaniuk.
- Van olyan érv, amely szerint jobboldali izraeli miniszterelnökkel - mint Netanjahu - ugyan nehezebb tárgyalni, de otthon könnyebben el tudja fogadtatni egy békeegyezmény következményeit. Egyetért-e ezzel?
- Tény, hogy Begin igazi vezető volt, de konok és önfejű. A férjem is konok és önfejű volt. Közös volt viszont bennük az is, hogy jövőképpel rendelkeztek. Netanjahu számára Begin szolgálhat példaként.
- Obama elnök most azt mondta: nem ért egyet azzal, hogy kevésbé egyenlő az az asszony, aki önszántából fejfedőt visel, de úgy véli: attól a nőtől, akitől megtagadják az oktatást, attól az egyenlőséget tagadják meg. Arab asszonyként mi erről a véleménye?
- Egyetértek: a nők szempontjából valóban az oktatás a legfontosabb, nem a fejfedő. Ez ad számukra lehetőségeket, önállóságot az életben.
- Bírálatok érték a Fehér Házat, amiért Obama kairói beszéde feltűnően kitünteti a Mubarak-rendszert. Hogyan látja az egyiptomi belpolitikát?
- Nézze, Egyiptom a legnagyobb és a legerősebb arab állam. Ezért választották a beszéd helyszínéül. Demokráciát több nemzedék alatt lehet teremteni, és meggyőződésem, hogy Mubarak elnök jó úton jár ebben. De időre van szükség, ne feledje például, hogy írástudatlan tömegek élnek odahaza. Nézzen bele az ellenzéki újságba, láthatja, hogy lehet bírálni a kairói kormányt. Nem mondom, hogy mindez elég, és nem lehetne nyitni még jobban, de elfogadom, hogy csak fokozatosan lehet.
Az egyiptomi-brit vegyes házasságból született Dzsehan Szafvat Rauf 15 évesen, 1949-ben ment hozzá Anvar Szadat katonatiszthez, aki nem sokkal korábban töltötte le szervezkedésért kirótt börtönbüntetését. 32 éven át, Szadat elnök meggyilkolásáig voltak házastársak. Dzsehan Szadat humanitárius tevékenységéről ismert, több mint húsz egyetem díszdoktora. Önéletrajza magyarul Egyiptom asszonya címmel jelent meg.