Belpolitikai viharban voksoltak

Sorsdöntő napokat él át Nagy-Britannia, ahol csütörtökön európai parlamenti és részleges helyhatósági választásokat rendeztek. Míg előbbinek az eredményeit csak a többi EU-tagállamot bevárva, vasárnap este hozzák nyilvánosságra, a községtanácsi voks kimenetele már ma világossá válik - és jelzést ad a Munkáspárt teljesítményéről.

Az helyhatósági választáson a legvészesebb forgatókönyv szerint a Munkáspárt jelenlegi 445 mandátumából akár kétszáznak is búcsút mondhat. A Konzervatív Pártnak különösen fontos, hogy jelképes jelentőségű munkáspárti támaszpontok bevételével megszilárdítsa észak-angliai pozícióját.

Ám a tényleges helyek betöltésénél jobban érdekli a közvéleményt a szavazatok eloszlása. Amikor ugyanezekről az önkormányzatokról négy éve szavaztak, a toryk 40, a Munkáspárt 27,6, a Liberális Demokraták 25 százalékot kaptak. Választási szakértők szerint a Munkáspárt ezúttal könnyen szorulhat a konzervatívok és a "libdemek" mögé a helyhatósági, illetve a konzervatívok és az EU-ellenes UK Independence Party mögé az európai parlamenti próbatételen.

A választások eredményét meg sem várva, valóságos öszszeesküvés indult Gordon Brown kormányfő ellen, aki két évvel ezelőtt vette át a stafétabotot az ugyancsak kiszekírozott Tony Blairtől. Miközben Brown a négy kormánytag e heti távozási szándékbejelentése után elkerülhetetlenné vált átalakítást készíti elő, ismeretlen "tettes" e-mailt köröztet a munkáspárti frakció képviselői között. A rövid levél így szól: "Kedves Gordon, az elmúlt 12 évben a kormány tagjaként és korábban is óriási szolgálatot tettél az országnak és a Munkáspártnak. (...) Most azonban azért írunk neked, mert úgy érezzük, a jelenlegi politikai helyzetben azzal segítenél legtöbbet a Munkáspártnak és az országnak, ha pártvezetői és kormányfői tisztségedről lemondanál, lehetővé téve, hogy egy új vezető irányításával készüljünk fel a következő parlamenti választásra."

A lázadók szempontjából a legegyszerűbb lenne, ha Brown önként távozna, nem feltétlenül azonnal, esetleg a nyár végén. Egy másik változat szerint legalább hatvan munkáspárti képviselő támogatása esetén bizalmatlansági indítvány nyújtható be a kormány ellen.

Középjobb fölény várható az új EP-ben

A középjobb pártok 43, a középbal erők 39 százalékot szerezhetnek az új Európai Parlamentben - frissítette előrejelzését a predict09.eu portál, amelyet Simon Hix, a London School of Economics professzora állít össze. A néppárt részaránya 37-ről 35, a szocialistáké 27-ről 26 százalékra esik vissza. A harmadik legnagyobb csoport a liberális marad, de a negyedik a brit konzervatívok vezetett tömörülés lesz, az ötödik a zöld frakció. Az antiföderális és szélsőjobboldali csoportok létszáma nem változik, de aránya növekszik. Az új törvényhozásban 785 helyett 736 képviselő lesz. (Brüsszeli tudósítónktól)

Szavazóhelyiség a távoli Biggin faluban, Észak-Angliában
Szavazóhelyiség a távoli Biggin faluban, Észak-Angliában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.