Hidat épít Obama az iszlámhoz

A tegnap Szaúd-Arábiába látogató amerikai elnök az összekötő kapcsok keresésén túl az izraeli-palesztin békefolyamattal kapcsolatban is állást foglal nagy várakozással kísért mai kairói beszédében.

Középső neve Husszein, élt Indonéziában, a világ legnépesebb muzulmán országában. Maga keresztény, de apai családjában iszlám hitűek is voltak. Anyai felmenője részt vett a buchenwaldi koncentrációs tábor felszabadításában, felesége rokonságában pedig chicagói rabbi is található: Barack Obama komoly személyes hitellel felvértezve érkezett (megválasztása óta első ízben) a három monoteista világvallás bölcsőjébe, a Közel-Keletre. Az amerikai elnök magyar idő szerint csütörtök délben mondja el világszerte nagy várakozással kísért beszédét a Kairói Egyetemen.

Mennyiben különbözik ez George W. Bush kapcsolatkeresésétől, amelyet az előző - két iszlám országban is háborút indított - elnök fontosnak tartott, ám az jobbára balul sült el? - Obama beszéde megváltoztatja a kereteket, mivel azt mondja majd: partnerek és egyenlők vagyunk - állítja Tamara Wittes, a washingtoni Brookings Institution kutatója.

Az új elnök részéről nem ez lesz az első ilyen gesztus. Beiktatását követően Obama arab tévécsatornának adta első formális interjúját, a perzsa újév alkalmából később köszöntötte - szokatlan módon hivatalos nevén nevezve - az iráni Iszlám Köztársaságot, Törökországban pedig felszólalt a parlament előtt, és mecsetet is felkeresett.

Obamát bírálatok érik itthon is - jobbról -, amiért a kapcsolatfelvétel során túlságosan is kegyeket keres, a külföldi népszerűséget hajhássza, élesen elhatárolódik a Bush-korszak, így végső soron saját országa tetteitől, továbbá "puhány": a sok diplomáciai gesztus közepette veszélynek szolgáltatja ki az Egyesült Államokat. Noha Obama mind a palesztin hatóság, mind pedig a zsidó állam területét elkerüli ezúttal, a közel-keleti vizit megkerülhetetlenné teszi a békefolyamatban való egyértelmű állásfoglalást is - miközben az egymásra váró arab világ, illetve Izrael éppen ellentétes hangsúlyokat vár tőle. Az amerikai-izraeli kapcsolatokban újabban érezhető, már a kongresszus demokrata tagjaira és amerikai zsidó szervezetekre is átterjedő feszültséget okoz a ciszjordániai zsidó telepbővítések teljes leállítására vonatkozó washingtoni elvárás. Ezt Jeruzsálemben a héten lényegében visszautasították. Izrael a "két állam" megoldást sem támogatja nyíltan.

Thomas Friedman sztárpublicista a The New York Times szerdai számában ismerteti Obamával folytatott előző napi telefonbeszélgetését. E szerint az elnök hiányolja az őszinte, nyilvános beszédet a Közel-Keleten, úgy vélve: számos arab államot jobban aggaszt az iráni atomfejlesztés, mint Izrael "fenyegetése", de ezt nem ismerik be. Izraelben pedig sokan belátják, hogy lépniük kell a zsidó telepek ügyében, de nyilvánosan hallgatnak róla.

Szerdán Obama Abdúllah szaúdi király vendége volt utóbbi Rijád melletti lófarmján. Az elnök hangsúlyozta a "stratégiai kapcsolatot", miközben a két országot megosztja az olaj világpiaci áráról folytatott vita. Szaúd-Arábiának a békefolyamatban is kulcsszerep juthat.

Barack Obama amerikai elnök elhintette az Egyesült Államokkal szembeni gyűlölet és bosszú magvát - hangoztatta Oszama bin Laden, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat vezetője egy tegnap nyilvánosságra került hangfelvételen. Az al-Dzsazira arab hírtévén sugárzott felvételen bin Laden azzal vádolta Obamát, hogy folytatja hivatali elődjének, George W. Bushnak a muzulmánokkal szemben ellenséges politikáját. (MTI)

Az amerikai elnök ajándékot fogad el Abdúllah szaúdi királytól Rijádban
Az amerikai elnök ajándékot fogad el Abdúllah szaúdi királytól Rijádban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.