Parlamenti ülés Pozsonyban
A Robert Fico vezette Smer-SD kezdeményezésére, szerdára összehívták a szlovákiai parlament rendkívüli ülését. Egyetlen napirendi pontként Orbán Viktor május 23-án Esztergomban elhangzott beszédének elítélését és a Magyar Koalíció Pártjának bírálatát tervezik. Az indítványhoz csatlakoztak a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (LS-HZDS) képviselői is. Boris Zala, a pozsonyi parlament külügyi bizottságának elnöke szerint Orbán Esztergomban valamiféle Kárpát-medencei egységes európai parlamenti platform létrehozását szorgalmazta. - Nem emlékszem arra, hogy 1945 óta bárki elragadtatta volna magát olyan, a szomszédos ország területi egységét sértő megnyilvánulásra, mint ahogy azt Orbán úr tette. Azt sem hagyhatjuk szó nélkül, hogy a Magyar Koalíció Pártjának vezetői nem határolódtak el a Fidesz elnökének kijelentésétől. A rendkívüli ülésen olyan nyilatkozatot kívánunk elfogadni, amelyben elutasítjuk a magyar irredentizmus és a nagymagyar nacionalizmust - szögezte le a Smer-SD európai parlamenti jelöltjeinek listavezetője. Ján Slota szerint Orbán Viktor kijelentései bűzlenek a neonácizmustól és a neofasizmustól, de legalábbis a nagymagyar sovinizmustól. - Ezért szükség van Szlovákia déli határainak a katonai védelmére és olyan törvény elfogadására is, amely gátat vet a magyar nacionalista törekvéseknek - nyilatkozta a Szlovák Nemzeti Párt elnöke.
A két szlovák ellenzéki párt képviselői nem vesznek részt a rendkívüli parlamenti ülésen. - Orbán Viktor állásfoglalásai ártanak a szlovák-magyar kapcsolatoknak. Ugyanakkor a szlovák kabinet az arányos reagáláshoz nem használta ki azokat a diplomáciai eszközöket, amelyek a két ország alapszerződése alapján ilyen esetekben a rendelkezésére állnak.
Ilyen előzmények után a szerdai rendkívüli parlamenti ülés tulajdonképpen a közelgő európai parlamenti választások előtti, állami pénzen megrendezendő, nacionalista indulatokat felkorbácsoló koalíciós kampány lesz, amelyhez mi nem asszisztálunk - közölte Mikulás Dzurinda, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKU) elnöke. Pavol Hrusovskyt, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) vezetőjét főleg az nyugtalanítja, hogy Orbán Viktor az Európai Néppárt egyik alelnökeként szít nacionalista hangulatot.
Lapunk megkeresésére Csáky Pál kifejtette: - Nincs mitől tartanunk, ezért részt veszünk a tanácskozáson, amelyen azonban a kormánypártok korrupciós botrányait kívánjuk tematizálni. Egyébként nem gondoltam volna, hogy a hivatalos szlovák politika ilyen mélyre süllyed, s mondvacsinált ürüggyel igyekszik az európai parlamenti választások előtt ismét magyarellenes hangulatot kelteni - nyilatkozta az MKP elnöke. A szlovákiai lapok eltúlzottnak tartják a szlovák reagálást. "A rendkívüli üléssel tulajdonképpen azt igazolják az uniós közösségnek, hogy az a nemzeti populizmus, amely a kormányzás fele csörtet Magyarországon, Szlovákiában immár három éve hatalmon van" - állapította meg Marián Lesko, neves szlovák publicista.
Orbán Viktor másfél hete a Magyar Koalíció Pártjával közös esztergomi kampányrendezvényen többek között azt fejtegette, hogy az európai parlamenti választásokon az is eldől, vajon hányan képviselhetik a Kárpát-medencei magyarságot Brüsszelben és Strasbourgban.