Kim Dzsong Un az utód?

Beigazolódni látszanak az észak-koreai atomrobbantás belpolitikai vonatkozásáról szóló feltételezések. A múlt hétfőn lezajlott robbantást követően ugyanis az elszigetelődött kommunista rezsimen belül hivatalosan is kihirdették a 67 éves Kim Dzsong Il harmadik fiának trónörökössé való kijelölését. Az értesülést kedden a dél-koreai hírszerzés is megerősítette.

A szöuli Yonhap hírügynökség birtokába került információk szerint a jelenleg 26 éves Kim Dzsong Un kijelöléséről a múlt héten hivatalosan értesítették a Koreai Munkapártot, a Koreai Néphadsereget, valamint a Legfelsőbb Népi Gyűlés - a helyi törvényhozás - elnökségét is. A legkisebb Kim fiú trónörökléséről négy hónappal ezelőtt lehetett először hallani. Márciusban a szöuli szakértők érdeklődéssel figyelték Kim Dzsong Un esetleges részvételét a KNDK-ban megkezdődő törvényhozási választásokon, de a trónörökös neve egyik választókörzetben sem bukkant fel. A Yonhap hírügynökség által utóbb megszerzett információk szerint viszont a kiszemelt utód egy bizonyos 216-os választókörzet képviselőjeként kapott mandátumot a Legfelsőbb Népi Gyűlésben. A körzet száma már önmagában árulkodik: az első számú vezető február 16-i születésnapjára utal.

Kim Dzsong Ilnek három fia van, közülük Kim Dzsong Un Svájcban nevelkedett, járt iskolába. A család korábbi szusi-szakácsa memoárjában úgy írt a legkisebb fiúról, mint apja kedvencéről. Korábban az elsőszülöttet, a 38 éves Kim Dzsong Namot tartották esélyesnek az utódlásra, egészen addig, amíg 2001-ben el nem kapták Japánban hamis útlevéllel. A középső fiút viszont - ugyancsak a szakács emlékiratai szerint - az észak-koreai vezető túlságosan "elpuhultnak" tartja ahhoz, hogy az ország első embere lehessen.

A legkisebb Kim fiú hivatalos kijelölése azt jelenti, hogy apja uralma a végéhez közeledik, és a megosztott félszigeten egy meglehetősen bizonytalan korszak veszi kezdetét. A volt szocialista országok viszonylatában példa nélkül álló, apáról fiúra történő hatalomátörökítés ugyanis a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben sem volt zökkenőmentes. Csong Sze Hjon korábbi szöuli egyesítési miniszter nyilatkozata szerint 2004-ben maga Kim Dzsong Il is elismerte, hogy a családon belüli hatalomátörökítés felett eljárt az idő. Az utód személyét ráadásul el kell fogadtatni a phenjani nómenklatúra három meghatározó tényezőjével: a pártapparátussal, a néphadsereggel, valamint a Kim-klán kimaradt tagjaival is.

A hivatalos kijelölés hírét a múlt héten továbbították a KNDK külképviseleteire is, bár a fejlemény nemzetközi szintű terjesztését megtiltották a diplomatáknak. A feltételezések szerint a tényleges hatalomátadás 2012-ben fog lezajlani, amikor is a kommunista dinasztiát megalapító Kim Ir Szen születésének századik évfordulóján a KNDK a helyi propaganda szerint el fog jutni az Erőteljes Ország (koreaiul Kangszong Teguk) állapotába.

Dél-Korea átvezényelte legkorszerűbb, nagy tűzerővel rendelkező járőr rakétanaszádját az Észak-Koreával határos tengeri szakaszra - jelentették be Szöulban. A védelmi minisztérium közölte, hogy a dél-koreai haditengerészet azonnal megtorol bármilyen észak-koreai provokációt a térségben.

Koreai családfa
Koreai családfa
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.