Távirati stílusban

A pápa fogadta az ukrán elnököt

Audiencián fogadta hétfőn a Vatikánban XVI. Benedek pápa Viktor Juscsenko ukrán elnököt, és találkozójukon
a keresztények egységének fontosságát hangsúlyozták - közölte a Vatikán sajtószolgálata. Ukrajna lakosságának többsége pravoszláv vallású. A katolikusok kisebbségben vannak, a legtöbben közülük - több millióan - keleti rítusú görög katolikusok. (MTI)

Francia-svéd politikai feszültség

Nicolas Sarkozy francia elnök számos egyéb teendőjére hivatkozva lemondta ma esedékes stockholmi útját, így találkozóját Reinfeldt svéd miniszterelnökkel. Az EU-országok között szokatlanul kemény diplomáciai lépés azért is figyelemre méltó, mivel az EU elnökségét július 1-jétől Svédország veszi át. A két ország közti feszültséget Carl Bildt Le Figarónak adott interjúja váltotta ki, amelyben a svéd külügyminiszter szemben a franciák véleményével Törökország EU-tagsága mellett foglalt állást. (Staffan Perger)

Netanjahu kiáll a települések mellett

Benjamin Netanjahu hétfőn az izraeli parlamentben értelmetlennek nevezte a megszállt területekre történő zsidó betelepítések Washington által követelt teljes leállítását. Az izraeli kormányfő a knesszet kül-
és biztonságpolitikai bizottságában leszögezte: Nem állhat meg az élet Judeában és Szamariában (Ciszjordániában), tehát lehetővé teszik több mint 120 település további "természetes növekedését". Netanjahu ugyanakkor megismételte hogy nem hoznak létre új településeket, és kiürítik azokat, amelyeket az izraeli kormány engedélye nélkül építettek. (MTI)

Tüntetés Tiananmen évfordulóján

Többezres tömeg vonult fel vasárnap a Kínához tartozó, de különleges státusú Hongkongban az 1989. júniusi
4-i, pekingi Tiananmen téri véres megtorlás 20. évfordulóján. Ez volt egyike azon kevés nyilvános megmozdulásnak, amelyet a demokráciát követelő diákmozgalom vérbefojtására emlékezve tartanak kínai földön. "Az emberek nem felejtenek", "Változtassátok meg június 4. megítélését" - ezek voltak a tüntetés főbb jelszavai. (AP)

Beiktatták Salvador első baloldali elnökét

Letette hétfőn a hivatali esküt a közép-amerikai Salvador új elnöke. Mauricio Funes az első baloldali politikus az ország élén a közel két évtizede lezárt polgárháború vége óta. A 49 éves, volt újságíró Funes a gerillaszervezetből alakult politikai párt, a Farabundo Martí Nemzeti Felszabadítási Front (FMLN) jelöltjeként
a szavazatok valamivel több mint ötven százalékát kapta a márciusi választáson. A beiktatáson számos latin-amerikai elnök mellett részt vett Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is. Beiktatási beszédében Funes bejelentette, hogy felveszik a diplomáciai kapcsolatot Kubával. (Efe)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.