Lukasenko megneheztelt Moszkvára
Az fordulat oka alighanem abban keresendő, hogy Moszkva nem akarja rendelkezésére bocsátani a soron következő, félmilliárd dolláros hitelt, de ha mégis, akkor rubelben, ez pedig Minszknek nem felel meg. Lukasenko nyilvánosan azon sértődhetett meg, hogy Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter összeomlást jósolt a fehérorosz gazdaságnak.
A Kommerszant című orosz lap hétfőn úgy vélte: amennyiben a gazdasági konfliktus tovább mélyül, most első ízben hatással lehet a két ország közötti katonai-politikai együttműködésre is.
Lukasenko politikai következményekkel fenyegetőzött, de csak Kazahsztánt nevezte meg, amely Oroszország helyére léphet. A Nyugatot nem említette.
Pedig az Európai Unió több látványos gesztust is tett Minszknek az utóbbi időben: Fehéroroszország is részese az EU Keleti partnerség programjának, és az Európa Tanács közgyűlésében helyreállították 1997-ben megvont meghívotti státusát. A Kommerszant szerint azonban gazdasági haszonra ebből nemigen lehet számítani: a Keleti partnerség az összes érintett államnak mintegy 600 millió eurót irányoz elő három év alatt, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank szakértők szerint csak jelentős gazdasági reform esetén nyújtana hitelt Minszknek, és még akkor is csak jóval kevesebbet a kért hétmilliárd dollárnál.
A Moszkovszkij Komszomolec című lap úgy vélte, Lukasenko az EU-ra számítva adja a sértődöttet, amiért Moszkvától nem kapta meg a kért hitelt. Jelen esetben azonban az elmélet nem állja ki a gyakorlati próbát, mert az EU aligha segíti ki saját pénzszűkében Minszket. Ezúttal Lukasenkónak nincs elég jó lapja a sikeres blöffhöz - írta a lap. (MTI)