'Minden okunk megvan a köszönetre'

A Magyarországon most elindított reformfolyamatok olyan keretfeltételeket teremtenek, amelyek révén az ország és gazdasága ismét növekedési pályára állhat - hangoztatta a Népszabadságnak adott interjújában Frank-Walter Steinmeier. A német külügyminiszter és alkancellár ma Budapesten tárgyal.

Az SPD 53 éves kancellárjelöltjét először arról kérdeztük, hogyan emlékszik vissza az 1989-es eseményekre. - Honfitársaimhoz hasonlóan nagyon hálás voltam a magyar vezetés bátorságáért - mondta Frank-Walter Steinmeier. A szögesdrót akadály megnyitása volt az első rés a berlini falban. Amikor pár hónappal később, 1989. november 9-én leomlott a berlini fal, mindnyájan sejtettük: az elnyomó keletnémet rezsim ideje végleg lejárt. Egy évvel később bekövetkezett a két ország újraegyesítése. A lipcsei, berlini vagy a drezdai demonstrációk képei ott vannak az emlékezetünkben. Ezzel együtt Németországban mindenki tudja: a közép-, és kelet-európai országok bátor ellenzéki-polgári jogi mozgalmai nélkül nem lett volna 1989-ben politikai fordulat. A lengyelországi és a magyarországi kerekasztalok voltak a demokrácia előkészítői. Mi, németek tudjuk, minden okunk megvan arra, hogy köszönetet mondjunk.

- Magyarország hallatán, mire gondol először?

- Mindenekelőtt a két országot összekötő szoros barátságra. S persze az olyan neves alkotókra, művészekre, mint Szabó István, Kertész Imre vagy Márai Sándor, akik joggal élveznek komoly hírnevet Németországban.

- Német politikusoktól gyakran hallani, Németország mindig hálás lesz. Puszta hálára azonban nem lehet jövőorientált politikát építeni. Milyen területeken látja a közös érdekek metszéspontjait?

- Közös, jövőorientált politikához azt hiszem bőségesen van alapanyag. Szövetségesek és partnerek vagyunk a NATO-ban és az EU-ban. Közös "szemmel" nézünk a Nyugat-Balkánra, amelyet szeretnénk az unióhoz közel hozni. Egy csónakban evezünk az olyan nagy európai energiaprojektekben, mint például a Nabucco gázvezeték. A német EU-elnökség alatt pedig a magyar diplomácia korábbi irányítója, Göncz Kinga az egyik legmegbízhatóbb támaszom volt a külügyminiszteri tanácsban.

- Pár éve a kelet-közép-európai országok az EU-t megfiatalító, friss erőnek számítottak. A globális gazdasági válság azonban végleg eloszlatott minden eufóriát. Hogyan látja a térség, különösen Magyarország talpra állásának esélyeit?

- Magyarország még mindig nagy növekedési potenciállal bír. A most elindított reformfolyamatok olyan keretfeltételeket teremtenek, amelyek révén az ország és gazdasága ismét növekedési pályára állhat. Hogyan tud Németország segíteni? Brüsszelben támogattuk, hogy a magyar államháztartást európai pénzekkel segítsék meg. Mindezt jó okkal tettük, Németország nemcsak a legnagyobb befektető, hanem egyben a legfontosabb kereskedelmi partner is. S mi, németek kitartunk a szoros partneri viszony mellett.

- A kelet-közép-európai térségben, így Magyarországon is egyre nagyobb teret nyernek a szélsőjobboldali erők. Mennyire tartja aggasztónak ezt a jelenséget?

- Nagyon aggasztónak! A szélsőjobboldal mindanynyiunk problémája, mert ezek a szélsőséges erők régóta a határokon túllépve működnek együtt. Közös felelősségünk, hogy a gyűlöletnek és az erőszaknak ne biztosítsunk se teret, se pedig táptalajt. S ebben nemcsak a politikának van tennivalója, hanem a civil társadalomnak, minden egyes polgárnak is!

- Milyennek látja a német nagykoalíció mérlegét?

- Németországban a nagykoalíció joggal tartozik a kivételek közé, ennek így is kell maradnia. A jelenlegi nagykoalíciós kormány azonban éppen a gazdasági-pénzügyi válságban cselekvőképesnek bizonyult. Mentőcsomagokat hozott a bankok és a munkahelyek megmentésére, a konjunktúra élénkítésére. Mindebben fontos szerepet játszott, hogy mi, szociáldemokraták komoly mértékben befolyásoltuk a kormányzati cselekvést. Persze vannak olyan kérdések, ahol nem vagy nem eléggé tudtunk előrelépni, ilyen például a minimálbérek kiterjesztése. De nem adjuk fel, rajta maradunk az ügyön!

- Gazdasági válság és globális ökológiai problémák - papíron minden egy piros-zöld koalíció mellett szól az őszi Bundestag-választások után. Németországban azonban a gazdasági válságból a liberális FDP látszik profitálni.

- A választás napján derül ki, milyen irányba fújnak a szelek. Az viszont biztos, az SPD-t újra ki kell találni. Világos programunk van arra, hogy milyen irányba akarjuk Németországot vezetni az elkövetkező években. A programmal meg fogjuk győzni a választókat, ebben biztos vagyok.

Berlini tudósítónk a német külügyminiszternél
Berlini tudósítónk a német külügyminiszternél
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.