Nem csökken a támogatás a határon túli magyaroknak

Közös nemzeti érdek, hogy Magyarország megerősödjön és kilábaljon a válságból - állapították meg a magyar-magyar kormányzati konzultáció résztvevői, és tájékoztatták Bajnai Gordon miniszterelnököt a határon túli magyar kisebbségek problémáiról.

A gazdasági válság okozta feszültségek ellenére sem csökkennek a határon túli magyaroknak juttatott támogatások - jelentette be a magyar-magyar kormányzati konzultáción Bajnai Gordon. A miniszterelnök kifejtette: kormányának sok területen új fejezetet kell nyitnia, a magyar-magyar kapcsolatokban azonban meg kívánja őrizni a folytonosságot.

- Nem a nemzetpolitikán fogunk spórolni - mondta el a határon túli magyar politikai vezetők részvételével megrendezett találkozó után Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára. Hozzátette: az elmúlt években közösen kialakított elvek mentén folytatódik majd az együttműködés. Még legalább egy hasonló találkozóra sor kerül ebben az évben - mondta Gémesi.

Markó Béla, a Romániai Magyarok Demokrata Szövetségének (RMDSZ) elnöke üdvözölte, hogy a határon túli magyarok támogatása nem csökken. Elmondta azt is, hogy számára az volt a legfontosabb, hogy tájékoztatta a magyar miniszterelnököt a politikai helyzetről is. - Magyarellenes szándékokkal is szembe kell néznünk - mondta, "etnikai tisztogatásnak" nevezve a magyar vezetők eltávolítását romániai intézmények éléről. - Ez feszültségeket keltett a magyarok által is lakott régiókban - mondta. Markó szerint az RMDSZ fontosnak tartja, hogy a magyar kormány lépjen fel a hasonló intézkedések ellen.

Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke megköszönte a magyar kormánynak, hogy - bár sok magyar külképviseletet felszámol világszerte - a kassai konzulátust nem zárja be. - Ez nagyon rossz üzenet lett volna - mondta a sajtótájékoztatón. Csáky is tájékoztatta a magyar miniszterelnököt a szlovákiai belpolitikai helyzetről, és felhívta figyelmét arra, hogy a szlovák nyelvtörvény júniusban kerül a parlament elé második olvasatban. Csáky szerint ez csorbítaná a magyar kisebbségek anyanyelv-használati jogait. - Ezzel Szlovákia nemzetközi vállalásait is megsértené - fejtette ki az MKP elnöke. A párt ezért már felvette a kapcsolatot az EU-val és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ) is.

- A határon túli politika nem lehet hatékony az anyaország anyagi és politikai támogatása nélkül - erősítette meg a többi megszólaló véleményét Pásztor István. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke is tájékoztatta a magyar miniszterelnököt a politikai kérdésekről és a vajdasági magyarok helyzetéről. Elmondta: az elmúlt egy évben semmi sem valósult meg azokból a vállalásokból, amelyeket a kormánykoalícióban részt vevő pártja és a szerb kormány vett tervbe a délvidéki magyarság helyzetének javítására, ezért a VMSZ-nek végig kell gondolnia, mit tesz. - Négy képviselőnk nélkül nincs kormánytöbbség - mondta a VMSZ elnöke, hozzátéve, hogy a szerb kormány kisebbségbe kerülése ártana a belpolitikai stabilitásnak. Pásztor mindemellett hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy Balázs Péter magyar külügyminiszter ma Belgrádban tárgyal.

Szakad a Magyar Koalíció Pártja?

Bugár Béla, valamint a Magyar Koalíció Pártjának parlamenti frakciójából ugyancsak kilépett két képviselőtársa megszakította a tárgyalásokat a szlovákiai magyar politikai tömörülés vezetőivel. Mint közölték: Csáky Pál mást mond a tárgyalásokon és mást a nyilvánosságnak. Bárki is irányítja őt, nem tudják továbbiakban komoly tárgyalópartnerként elfogadni. Csáky Pál szerint viszont Bugár Béla az, aki csaknem minden egyezkedésen más álláspontot képvisel. - Elődöm ideges és következetlen viselkedése nagyban nehezíti a megegyezést, mely az MKP vezetésének továbbra is érdeke - állította a pártelnök. Több szlovákiai politológus szerint aligha kerülhető el a pártszakadás, amely akár oda is vezethet, hogy a jövő júniusi képviselőházi választásokat követően nem lesz parlamenti képviselete a szlovákiai magyarságnak. Bugár Bélát és két társát megelőzően Simon Zsolt szakpolitikus is bírálta Csáky Pál vezetési módszereit. Követeléseikkel várhatóan az MKP országos testületének június 13-ra összehívott rendkívüli tanácskozásán kívánnak foglalkozni. (Pozsonyi tudósítónktól)

Bajnai Gordon a magyar-magyar konzultáció résztvevőivel
Bajnai Gordon a magyar-magyar konzultáció résztvevőivel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.