Szinten tartja a kormány a kisebbségi pénzeket

Hivatalba lépése óta először ma külhoni kisebbségi vezetőkkel találkozik Bajnai Gordon miniszterelnök. A találkozón várhatóan nagy teret kapnak a szomszédos országokban élő magyar közösségek problémái. Ezek között szerepel az anyaországi támogatások kérdése: a kormány a gazdasági válság ellenére az anyanyelvű oktatást, kultúrát és művelődést segítő idei juttatások szinten tartását ígéri. Korábban a támogatásokról a MÁÉRT döntött a hazai pártok bevonásával - az új rendszerben a kormányfő és a környező országokban működő magyar pártok vezetői állapodnak meg a rendelkezésre álló keret arányairól és céljairól.

Az idén a csaknem tízmilliárdos keretösszeg negyven százaléka a romániai magyarságnak jut. A magyar nyelven tanuló diákok számára nyújtott oktatási támogatások 2,7 milliárdot tesznek ki. Kiemelt program a magyar állam által létrehozott és fenntartott erdélyi Sapientia egyetem finanszírozása. Az elmúlt években mind nagyobb figyelem irányult a szórványban élők anyanyelvű oktatására - ezt jelzi, hogy az idén már 58 millió forint jut a moldvai csángók iskolán kívüli magyar nyelvi képzésére, valamint 25 millió a szórványkollégiumok működtetésére. A pályázatok révén szétosztható 756 millióra 11 ezernél is több munkát bíráltak el a szakmai kollégiumok. A romániai magyar színházak húszmillió forinthoz juthatnak az év végéig.

A szlovákiai magyarság esetében egymilliárd forintot tesznek ki az oktatási-nevelési támogatások. Egy tanuló ebből évente összesen 25 ezer forintban részesülhet, beleértve a tankönyvek beszerzését is. A Selye János egyetem harmincmilliót kap a magyar költségvetéstől. Alapelv, hogy a kormány olyan intézményeket és programokat finanszíroz, amelyek jól használható diplomát adnak a hallgatóknak.

A népességi arányoknál valamelyest magasabb támogatási hányad jut a Kárpátaljára és a Vajdaságra; ezt az ott élő magyarok nehéz helyzete indokolja. Valamint az is, hogy Szerbia és Ukrajna nem része a schengeni vízumrendszernek, az ilyen okmányok beszerzése viszont megdrágult. Ezt a magyar állam utazási támogatások formájában részben kompenzálja az ott élő magyarok beutazását könnyítendő.

A Vajdaságban a Szülőföld Alapból segített legjelentősebb idei projekt a délvidéki magyar művelődési házak felújítása-berendezése, ilyen célokra csaknem 20 millió forint jut. Az Újvidéki Tanítóképző működtetésére hasonló összeget szán Budapest. Tízmilliót kap két magyarul sugárzó helyi tévéadó, míg a református Apáczai kollégium bővítését 10 millióval segíti az anyaországi költségvetés. Kárpátalján kiemelt figyelem irányul a beregszászi Magyar Főiskolára: az anyaország - különböző forrásokból - ez évben 20 milliót szán működtetésének a könnyítésére. Hasonló összegre számíthat a beregszászi Európa-Magyar Ház is.

Horvátországban a támogatások zömét a pélmonostori Magyar Egyesületek Szövetsége kapja, Szlovéniában pedig a Muravidéki Nemzetiségi Művelődési Egyesület. Az ausztriai magyar szervezetek ez évben mintegy 20 millió forint pályázati pénz elnyerését remélhetik a Szülőföld Alapnál.

Jogi minimumot fogalmazott meg a határon túli magyarság nyelvhasználatának és oktatásának védelme érdekében a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) jogi albizottsága. A testület szerint a Szlovákiával folytatott párbeszédet célszerű az autonómia kérdésére is kiterjeszteni. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.