Nyolcvannál kevesebb magyar nagykövetség marad
- Magyarországnak ma 118 külképviselete van. Szeretnénk ebből egy fenntartható, hatékony, az ország teherbíró képességével összhangban álló hálózatot kialakítani. Azt gondolom, hogy nyolcvan alatti országban kellene jelen lennünk nagykövetséggel. Egy tucat, de lehet, hogy több főkonzulátust kéne fenntartanunk - közölte Balázs Péter a szerdai kormányülés utáni sajtótájékoztatóján. A miniszter hozzátette: a főkonzulátusok közül öt-hat a szomszédos országokban lenne. Mintegy hét képviselet működne a nemzetközi szervezetek mellett. Összesen nagyjából száz külképviselete maradna Magyarországnak.
A kormányzat hamarosan meghozza a döntést, és tájékoztatják az Országgyűlés külügyi bizottságát is. Egy-két héten belül meglesz a végső döntés, ezután írásban tájékoztatják az érintett országokat. Balázs Péter arról is beszélt, hogy a megszűnő képviseleteken dolgozó munkatársakat "hazahozzák", "mindenkiről személy szerint gondoskodunk".
A takarékossági csomag részeként már korábban megszületett a döntés arról, hogy a külszolgálati dolgozók fizetését 5,5 százalékkal csökkentik. Emellett értékesítenék a külföldi ingatlanok egy részét, ebből 8-15 milliárd forint bevétel lehet - fűzte hozzá Balázs Péter.
A külügyminiszter arról is beszámolt, hogy a pénzügyminiszterrel együtt sikerült összhangot teremteni a feladatok és a rendelkezésre álló források között: a pénzügyi tárca visszatéríti a külügy árfolyamveszteségét, és megfelelő technikai megoldásokat találtak arra, hogy rendben tudja fizetni Magyarország a nemzetközi tagdíjakat.
Németh Zsolt szerint nincs szükség a bezárásokra
Átgondolatlannak, kontraproduktívnak és károsnak nevezte tegnap a tervezett követségbezárásokat Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke. Az ügyben felvetette Balázs Péter tárcavezető felelősségét, aki - mint mondta - az "új seprő jól seper elve alapján most rendet vág" a magyar diplomáciában. Németh szerint a takarékossági csomaggal a tárca a spórolás legészszerűtlenebb formáját választja, mivel a külképviseletek "nem visznek, hanem hoznak az országnak". E lépéssel viszont az érdekérvényesítés egyik eszközétől fosztja meg magát az állam, károk származnak belőle a nemzet- és a regionális politikában. A fideszes politikus úgy látja, hogy a kialakult külképviseleti struktúra nem túlméretezett, elismerte ugyanakkor, hogy a rendszer átalakításokra szorulhat. Ám szerinte a tárcánál azzal kellene kezdeni a takarékoskodást, hogy elhalasztják a nagyköveti kinevezéseket, nem fizetnek hathavi bérnek megfelelő végkielégítést a távozott külügyminiszternek és a nagyköveti posztokra kinevezett szakállamtitkároknak. Az állami vagyon elherdálásaként jellemezte Németh azt is, hogy a külügy most ad el külföldi ingatlanokat, mivel az ingatlanárak szerte a világon nyomottak. A döntések időzítését sem érzi szerencsésnek a fideszes politikus, hiszen ez "kész helyzet elé állítja" a következő kormányt. Ezért a Fidesz azt követeli, hogy a mostani kormányzat függessze fel a külügyi csomag végrehajtását. (Munkatársunktól)