Hiánycikk Japánban a maszk
A Kobe-Oszaka terület a sertésinfluenza-megbetegedések amerikai kontinensen kívüli központja: itt koncentrálódik a legtöbb új eset. A huszonötmilliós agglomerációban a hét végéig valamivel több mint háromszáz esetet regisztráltak, amelyek a hagyományos influenzához hasonló, enyhe lefolyásúak voltak. A japán média és a kormány azonban már-már hisztérikusan számolt be a nevében is misztikus, "újfajta" influenzáról.
A szigetország kormánya intézkedéseivel - amelyeknek politikai célzata is volt - meg akarta mutatni, hogy erőskezű, és képes kontrollálni a veszélyt. Például az összes, USA-ból, Kanadából és Mexikóból érkező repülőgépre hőpisztolyos (lázmérős), kváziszkafanderes karanténtiszteket küldtek, hogy megtalálják a potenciális vírushordozókat. Nem sikerült, a láthatatlan kór- és károkozó bejutott az országba. Igaz, közben az is kiderült róla, hogy nem olyan veszélyes, mint azt gondolták.
Ám a lakosságot sikerült megfélemlíteni. A világ ta-
lán legnagyobb egészségügyi maszkgyártó és -felhasználó országában a segédeszköz hirtelen hiánycikk lett, Kobénak kínai testvérvárosa, Tiencsin ajánlott fel százezer maszkot. A kobei utcákon az elmúlt napokban csak lézengtek az emberek, iskolák, boltok és éttermek zártak be, koncertek maradtak el, és törölték a japán aneszteziológusok tizenkétezer embert megmozgató konferenciáját is. A szállodai lemondások három nap alatt a régióban több mint tízmilliárd forintnyi kárt okoztak, egy játékokat forgalmazó cég pedig az események hatására csődöt jelentett.
Az Aszahi Simbun tudósítója - magánvéleményként - elismerte, hogy a szigorú intézkedések és a hisztéria nincsenek arányban a vírus által hordozott veszéllyel. Hozzátette azonban, hogy egy olyan sűrűn lakott országban, mint Japán, ahol a tömegközlekedési eszközök a végletekig zsúfoltak, kifizetődőbb óvatosnak lenni. Azt már nem tette hozzá, hogy a média lehetett volna visszafogottabb a kívülről jött veszély tálalásában és az emberek megfélemlítésében.