A külügynek nem tetszik Szekeres ötlete
Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium osztályvezetője a bizottsági ülésen azt mondta: elsősorban kommunikációs problémáról van szó. A tárca célja egyébként az, hogy a missziók katonai és biztonsági körülményeit mindenképpen szavatolja - fűzte hozzá.
A honvédelmi miniszter szombaton, afganisztáni útján jelentette be: azt javasolja, hogy az afganisztáni újjáépítésre szánt nem egészen ötszázmillió forintból az a 240 millió, amit eddig a Külügyminisztérium pályáztatott meg, ezután közvetlenül a Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportjához kerüljön. A miniszter szerint a pénz átcsoportosítására azért van szükség, mert az
ázsiai országban romlik a biztonsági helyzet, illetve komoly áradások is voltak. Szekeres Imre arról is beszélt, hogy javaslatát a mai kormányülésen ismerteti.
A helyben tapasztalt állapotok késztették Szekeres Imrét arra, hogy múlt szombaton a források felhasználásának módját érintő azonnali javaslatot tegyen - szögezte le kérdésünkre Bocskai István, a honvédelmi tárca szóvivője. Az áradások okozta szükséghelyzetben gyors intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy a magyar katonák iránti nehezen kivívott bizalom ne vesszen el - fogalmazott Bocskai. A helyi vezetők elsősorban munkagépeket kértek, hogy mielőbb megkezdhessék a helyreállítást, a miniszter ezért javasolta: teremtsék meg a források rugalmasabb felhasználásának lehetőségét. Szó sincs arról, hogy a honvédelmi miniszter nem kívánna egyeztetni - mondta.
Külügyminisztériumi forrásaink szerint a tárcánál értetlenség fogadta a Szekeres ötletét. Annál inkább, mert az idei - nagyjából 500 milliós - PRT-keret elosztásáról az illetékes tárcaközi bizottság már döntött. A szóban forgó keretöszszeg egyébként független az ottani magyar katonai alakulatok céljaira fordítható évi mintegy kétmilliárd forinttól. Az előbbi kifejezetten meghatározott civil programok végrehajtását, kiterjesztését szolgálja; ezért is szerencsétlen lenne, hogy végrehatásukban csakis katonák működjenek közre. Annál is inkább, mert afgán részről többször jelezték, hogy a helyi lakosság is szívesebben látná, ha a jövőben a külföldi segélyezési akciókban egyre több polgári személy és egyre kevesebb katona venne részt.
A tárcaközi PRT-bizottságban egyébként a két vitázó minisztérium vezetője tölti be a társelnöki posztot; a döntésekhez egyetértésük szükséges. A honvédelmi miniszter javaslatáról a külügy nem kapott még hivatalos tájékoztatást. A mostani vita nyilván kormányszinten talál majd megoldásra. De a dolgok mostani állása arra enged következtetni, hogy a civil PTR-projekteket illetően a külügy nem óhajt változtatásokat a kialakult gyakorlatban.