Köhler marad a Bellevue-kastélyban

Amikor az első szavazási forduló után a Reichstag plenáris üléstermébe behozták a virágcsokrokat, tudni lehetett, gyorsan eldőlt a szombati német elnökválasztás. A Szövetségi Gyűlés nevű elektori testületben a hivatalban lévő Horst Köhler egyetlen szavazattal ugyan, de egy "kör" után megszerezte az abszolút többséget. Így a Nemzetközi Valutalap korábbi vezérigazgatója további öt évig maradhat a német elnök rezidenciájául szolgáló berlini Bellevue-kastély lakója.

Európa vezető gazdasági hatalmában az elnök alapvetően reprezentatív szerepet játszik, a Köhlert támogató kereszténypártok és liberálisok - két héttel az európai parlamenti és négy hónappal a Bundestag-választások előtt - biztató jelet látnak a sikerben. - Németországnak a gazdasági válságban ilyen államfőre van szüksége. A mai jó nap volt a közös célunk, a polgári koalíció érdekében - nyilatkozta elégedett mosollyal Angela Merkel. A kancellár és a CDU elnöke demonstratív módon Horst Seehofer CSU-elnökkel, egyben bajor kormányfővel, illetve Guido Westerwellével, az FDP elnökével együtt állt a kamerák elé.

Köhler az 1224 tagú Szövetségi Gyűlésben az abszolút többséghez szükséges minimális 613 voksot kapott. A zöldek egyik képviselőnője is rá voksolt, pedig az ökológiai párt elvben a szociáldemokraták jelöltjét, Gesine Schwant támogatta. A politológusprofesszor 2004 után most másodszor maradt alul a legnépszerűbb német politikusnak számító Köhlerrel szemben. - Az eredmény tükrében is azt gondolom, érdemes volt elindulni - mondta Schwan, aki abban reménykedett, hogy egy esetleges második fordulóban megfordíthatja a "meccset". Számítását azonban saját tábora mellett a Balpárt is áthúzta: a demokratikus szocializmust hirdető párt összes elektora Peter Sodannra voksolt. A Tetthely krimisorozatból ismert, önmagát "imádkozó kommunistának" nevező színész azzal a mondattal vonul be a történelembe, hogy szívesen letartóztatná Josef Ackermannt, a Deutsche Bank közutálatnak örvendő elnökét.

A régi-új államfő első nyilatkozatában a népszavazás intézménye és a közvetlen elnökválasztás mellett foglalt állást. A felmérések szerint egy ilyen megméretésen a német választók legalább hetven százaléka a 66 éves kereszténydemokratára szavazott volna. Az elnökválasztást a német demokrácia ünnepén tartották, május 23-án volt hatvanéves a szövetségi köztársaság, illetve annak alkotmánya. Az évfordulóról katonai parádé helyett a Brandenburgi-kapunál rendezett, legalább félmillió embert vonzó népünnepéllyel emlékeztek meg.

Az újjáválasztott német elnök feleségével. Háttérben Merkel kancellár  Fotó
Az újjáválasztott német elnök feleségével. Háttérben Merkel kancellár Fotó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.