Nemzetközi lépések a burmai junta ellen
A bíróság előtt az amerikai megismételte, hogy engedély nélkül hatolt be a házba - a tavon beúszva -, mert úgy érezte, hogy Suu Kyi élete veszélyben forog. A bíróságon levetítettek egy az amerikai által készített videót, amelyből kiderül, hogy a házi őrizetes asszony nem volt hajlandó a kamera elé állni, és nem értett egyet a férfi ottlétével. A rendőrség lefoglalt egyébként 23 tárgyat, köztük egy muzulmán fejkendőt és napszemüveget a házban, amiből a bíró arra következtetett, hogy Suu Kyi esetleg szökést tervezett.
A békés ellenállást képviselő vezető az utóbbi 19 évből 13-at börtönben vagy házi őrizetben töltött. Mostani, hatéves büntetése május 27-én járt volna le. A világsajtó szerint a diktatúra ürügyet keresett, hogy ne kelljen szabad lábra helyezniük Suu Kyit a jövő évre ígért "többpárti" választásokig. U Njan Win külügyminiszter a helyi sajtónak nyilatkozva azzal reagált a vádakra, hogy az amerikai keltette incidenst éppen "kormányellenes elemek manipulálták, megakadályozandó, hogy javuljanak a mianmari vezetés külkapcsolatai".
A külügyminiszter ezt a nyilatkozatot már annak tudatában tette, hogy Washingtonban Hillary Clinton kongresszusi meghallgatáson "törvénytelennek" nevezte a katonák által tervezett választásokat, amíg nem engedik újra politikai szerephez az ellenzéki vezetőt. Az USA meg is újította a szankciókat a burmai vezetők ellen. Az EU azt tervezi, hogy az ASEAN képviselőivel esedékes jövő heti találkozón kér közbenjárást a Suu Kyi érdekében.