Lesznek-e melegek a hadseregben?
Lassan, de biztosan növekszik az Egyesült Államok azon szövetségi államainak száma, ahol a melegek házasodhatnak, és örökölhetnek is egymás után. A hadseregben azonban még meg kell nyerniük a "háborút". Az amerikai fegyveres erők nem teszik lehetővé a nyíltan homoszexuálisok szolgálatát. Mintegy 13 ezer főt bocsátottak el az állományból azóta, hogy tizenhat éve Bill Clinton akkori elnök meghirdette a "ne kérdezd, ne mondd meg" politikát, vagyis azt, hogy a melegeket a hadsereg eltűri, amennyiben nem hozakodnak elő nemi irányultságukkal.
Az érdekeltek és ellenérdekeltek most egy bírósági ügyből próbálják kiolvasni a hivatalos álláspontot. Barack Obama ugyanis, akit a meleg közösségek elsöprő támogatásukról biztosítottak a novemberi elnökválasztáson, és aki megígérte a korlátozás feloldását, egyelőre nem hirdetett új politikát ebben. Az igazságügyi minisztérium kétszer halasztást kért ugyan, de harmadszorra végül nem fordult a legfelsőbb bírósághoz az említett perben, amelyben egy kaliforniai fellebbviteli fórum elmarasztalta az államot. A felperes, Margaret Witt, a légierő leszbikus mivolta miatt elbocsátott őrnagya javára ítélve a talárosok kimondták: nem lehet az egyéni körülmények figyelembevétele nélkül alkalmazni a törvényt, miszerint melegek nem szolgálhatnak az amerikai zászló alatt. Witt egyébként nem közölte, hogy leszbikus, csak kiderült, hogy kapcsolata van egy bajtársnőjével.
A fellebbviteli fórum egy hat évvel ezelőtti legfelsőbb bírósági ítéletre hivatkozott, amely megállapította: a homoszexuálisoknak alkotmányos joguk, hogy a kormány beavatkozása nélkül élvezhessék egymás társaságát. Ami viszont a sereget illeti, ehhez törvényt is kellene hozni. Ám a melegek tartanak attól, hogy a stratégák szerint Obama így is sok bajt okozott magának az első négy hónapban. Amerikában a társadalom 75, a fiataloknak pedig 90 százaléka támogatja a nyitást. Ugyanakkor a hadsereg nem hivatalos lapja, a Military Times felmérése szerint a jelenlegi állomány tizede távozna, ha Obama változtatna. Az egyik fő érv, hogy a katonák sokszor együtt zuhanyoznak vagy a hideg miatt egymáshoz bújva alszanak. A The Wall Street Journal hasábjain egy leszerelt meleg katona viszont éppen azzal kapcsolatos tapasztalatait osztja meg, hogy társai számára ez nem okozott problémát, noha többük is tisztában volt irányultságával.