NATO- és gázügyek az EU-orosz étlapon
A találkozón Moszkva kérésére a gazdasági válság elleni intézkedéseken túl az elmaradhatatlan energetikai biztonság kérdéséről lesz szó. Az EU földgázszükségletének negyedét fedező Oroszország az 1991-es energetikai charta és a hozzá kapcsolódó, tíz éve érvénybe lépett szerződés felülvizsgálatát javasolja. Az említett szerződést Moszkva aláírta, ám a parlament több kísérlet után sem ratifikálta, elsősorban a Gazprom ellenállása miatt. A gázipari óriás szerint a szerződés előnytelen feltételeket biztosítana számára az energiahordozók európai exportjában.
A felek érintik az európai biztonságpolitikát is, amellyel kapcsolatosan Moszkva egyre több kifogást fogalmaz meg. Oroszország ellenzi a NATO keleti irányú bővítését - különösen Ukrajna és Grúzia esetleges tagságát -, valamint a Cseh- és Lengyelországba telepítendő amerikai rakétaelhárító rendszert, amely Washington szerint egy esetleges iráni rakétatámadás ellen nyújt védelmet, Moszkva szerint azonban orosz területek feletti burkolt ellenőrzést céloz meg.
Az új biztonsági rendszer kialakításának orosz javaslata nem új keletű: Medvegyev elődje, a jelenleg kormányfőként működő Vlagyimir Putyin is megfogalmazott hasonló igényeket, a 2007 februárjában tartott müncheni biztonsági konferencián. Medvegyev pedig a múlt héten jelentette ki, hogy véleménye szerint a NATO már elavult, a bővítés pedig nem csökkenti, inkább növeli a feszültséget a kontinensen. Példaként a tavalyi dél-oszétiai grúz-orosz fegyveres konfliktust említette, neheztelve a NATO-ra, amiért alig egy évvel a történtek után katonai gyakorlatokat folytat a dél-kaukázusi ország területén.