A gyereket védd, ne a hiúzt!
Spanyolországban az 1985-ben hozott, és Európa legszigorúbb szabályai között számon tartott abortusztörvény van hatályban. A Zapatero-kormány által már öt éve megígért változtatás nemcsak a nők jogává tenné a döntést, hanem lehetővé tenné, hogy a 16 évesnél idősebb lányok akár szüleik tudomása nélkül is elvégeztethessék a terhességmegszakítást. Ezzel az ibériai ország a szocialista kormány szerint végre csatlakozna a modern Európához, ám a konzervatívok (és a velük szövetséges katolikus egyház) nem effajta felzárkózásról álmodik.
Az új szabályozás szerint a terhességmegszakításról a terhesség 14. hetéig szabadon lehetne dönteni, utána - a 22. hétig - még a magzat fejlődési rendellenességére hivatkozva lehetne kérni azt. A nők jogai mellett kardoskodók azonban sérelmezik, hogy miért csak a 14. hétig dönthetnek így a nők, a magzatok életét zászlójukra tűző ellentábor pedig a parttalan liberalizálás miatt aggódik, különösen pedig azért, hogy a lányok akár a szüleik háta mögött is kérhetik az abortuszt. - Micsoda dolog, hogy a köldökpiercinghez vagy az iskolai hiányzáshoz szülői engedély kell, egy ilyen fontos döntéshez viszont nem? - érvelnek a konzervatívok.
A mindössze 32 éves egyenlőségügyi miniszter asszony, Bibiana Aido (képünkön) azzal tromfol: ha 16 évesen eléggé felnöttnek tartjuk a gyerekeinket ahhoz, hogy házasságot kössenek, vagy gyereket szüljenek, akkor ezt a döntést miért nem merjük rájuk bízni? A szocialisták azért érzik, hogy ingoványos területre tévedtek, ezért nincs kizárva, hogy a parlamenti szavazásig mégis kiveszik e passzust a törvénytervezetből.
A többihez azonban ragaszkodik a teljes baloldali tábor. Jelenleg Spanyolországban a terhességet a 12. hétig lehet megszakítani, de csak akkor, ha a nőn erőszakot követtek el, vagy a 22. hétig, ha a magzat súlyosan fogyatékos, illetve ha a terhesség a nő testi és lelki egészségét súlyosan károsítaná. Főként ez utóbbi címke alatt zajlanak a terhességmegszakítások szép számmal, a szigor ellenére ugyanis Spanyolország az európai éllovasok közé tartozik: 2007-ben 108 ezer (legális) abortuszra került sor, ami még dermesztőbben hangzik, ha tudjuk, hogy minden ötödik terhesség végződik így. Eduardo Hertfelder, a Családügyi Intézet vezetője csak úgy fogalmazott: errefelé ez a legfőbb halálozási ok. Az abortálók 14 százaléka pedig tinédzser - vagyis a tájékozatlanság és a felelőtlenség is komoly szerepet játszik a terhességekben.
Vajon a liberalizálás után csökken-e az abortuszok száma? - kérdezik sokan. Erre általában Hollandia példáját hozzák: itt van érvényben a legliberálisabb abortusztörvény, mégis itt a legkevesebb az abortusz. De a háttérben alighanem más okok állnak: az iskolai felvilágosítás és a fogamzásgátlás elérhetősége. A spanyol kormány ebbe az irányba is tett egy vitatható lépést, amikor a hónap elején lehetővé tette: az aktus utáni tablettát már recept nélkül is lehet vásárolni. Utána persze nem győztek magyarázkodni, hogy a megelőzést azért ők sem pontosan így képzelik el.
Az abortuszok számának csökkentéséhez figyelembe kell venni, hogy a spanyol társadalom az utóbbi évtizedben radikálisan megváltozott: ma az abortuszok 42 százalékát a bevándorlók (románok, ecuadoriak és bolíviaiak) kérik, akiknek egy része egyáltalán nem, vagy csak hébe-hóba védekezik.